Sığırlarda Fasciola hepatica'nın seroprevalansı
Seroprevalance of Fasciola hepatica in cattle
  1. Tez No: 192251
  2. Yazar: AHMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
SIĞIRLARDA FASCIOLA HEPATICA'NIN SEROPREVALANSIÖZETBu çalışma, Kayseri'nin Yeşilhisar, Bünyan, Erkilet ve Sarız ilçelerinde sığırlarda Fasciolahepatica tarafından oluşturulan fasciolosis'in yayılışını tespit etmek amacıyla Mayıs 2003-Nisan 2004 tarihleri arasında ≤2 yaş grubu 72, 3-5 yaş grubu 23 ve ≥ 6 yaş grubu 25 olmaküzere toplam 120 sığır üzerinde yürütülmüştür. Alınan her dışkı ve kan örneği, modifiyeMcMaster sedimentasyon ve antikor ELISA yöntemleri ile sırasıyla parazitin yumurtaları vespesifik antikorlar yönünden incelenmiştir. Örnek alınan sığırların bulunduğu bölge, numunealma tarihi, hayvanların yaşı, cinsiyeti ve ırkı kaydedilmiştir.Araştırma bölgelerinde sığırlarda Fasciola hepatica'nın dışkı bakısına göre prevalansı %15,8,seroprevalansı ise %69,2 olarak saptanmıştır. Dışkı bakısında sığırlarda yerleşim gösteren diğertrematod yumurtalarına rastlanılmamıştır. Enfekte hayvanlarda gram dışkıdaki ortalamayumurta sayısı (EPG) 131,6 (50-250) bulunmuştur.Fasciolosis seroprevalansı en yüksek (% 96,0) ≥6 yaş grubunda görülmüş, bunu %73,3 ile 3-5yaş grubu ve %58,3 ile ≤2 yaş grubu izlemiştir. Yaş grupları arasındaki farklılık önemlibulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
SEROPREVALENCE OF FASCIOLA HEPATICA IN CATTLEABSTRACTThis study was carried out between May 2003-April 2004 to determine the prevalence offasciolosis caused by fasciolosis caused by Fasciola hepatica in cattle in Yeşilhisar, Bünyan,Erkilet and Sarız districts of Kayseri province. Feces and blood samples from 120 cattle weresubmitted, 72 of which obtained from ≤2 age group, 23 from 3-5 and 23 samples from ≥ 6 agegroup. All feces and blood samples were examined by modified McMaster sedimentation andantibody ELISA techniques in order to detect the eggs of parasite in feces and specificantibodies, respectively. The origin of cattle, date of sample collection, age, sex and breed andof cattle were recorded.The coprological prevalence and seroprevalence of fasciolosis in research area was determinedas 15.8% and 69.2%, respectively. No other trematoda species were found in sampled cattle byfeces examination. The mean number of egg per gram of feces (EPG) in infected cattle was131,6 (50-250).The highest prevalence of fasciolosis infection was observed in ≥6 age group (96.0%), and thisprevalence was followed by 3-5 (73.3%) and ≤2 age groups (58.3%). The differences betweenage groups were found significant (p0,05). The highest prevalenceof fasciolosis were observed in Sarız (96.4%) district, and this prevalence was followed byBünyan (82.1%), Yeşilhisar (65.5%) and Erkilet(%40) districts.