Rekürren idiyopatik kalsiyum oksalat taş hastalarında diyet ile 24 saatlik idrar parametrelerindeki düzelmenin değerlendirilmesi
The evaluation of 24 hours urine parameters improvement by diet in recurrent ideopathic calcium stone patients.
  1. Tez No: 192259
  2. Yazar: MUSTAFA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BORA KÜPELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZETAMAÇ: Bu çalışmanın amacı idiopatik rekürren kalsiyum oksalat taş hastalarında taşnükslerinin azaltılmasında, etkili olan 24 saatlik idrar parametrelerinin düzletilmesinde diyetinrolünü araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Eylül 2002-Kasım 2005 tarihleri arasında Gazi ÜniversitesiTıp Fakültesi Üroloji anabilim dalına başvuran 260 taş hastasından taş analizi sonucukalsiyum oksalat olan ve idiyopatik rekürren kabul edilen 108 hasta çalışmaya alındı. Herhastaya 24 saatlik idrar analizi yapılarak idrardaki metabolik anomaliler belirlendi. Anormalparametreye yönelik diyet verilerek birinci ay sonunda tekrar 24 saatlik idrar analizi ile aynıparametreler karşılaştırıldı.BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 42,3 olarak tespit edildi. Hastaların %77'sinde hiperoksalüri, % 43'ünde hipernatriüri ve % 38'inde hiperkalsiüri saptandı. Diyetverilen idrar parametrelerinden oksalat, sodyum, volüm, ürik asit ve sitrat parametrelerinindiyet sonrası değerleri diyet öncesi değerlere göre farklı bulundu. Kalsiyum diyeti verilenhastalarda diyet öncesi ve sonrası idrar parametreleri arasında fark bulunmadı.SONUÇ: Çalışmamızda ortaya çıkardığımız sonuçlar rekürren kalsiyum oksalat taşhastalarında kalsiyum dışında oksalat, sitrat, ürik asit, sodyum ve volüm parametrelerinindiyet ile değiştirilebileceği yönündedir. Böylelikle idiyopatik kalsiyum oksalat taşhastalarında taş nükslerinin azaltılması için, hastaların metabolik profili çıkarılmalı veanormal bulunan parametreye yönelik diyet başta olmak üzere medikal önlemler alınmalıdır.Bu sonuçlar daha fazla hasta serilerini içeren çalışmalarla desteklendikçe idiyopatik kalsiyumoksalat taş hastalarında taş nüskslerinin azaltılmasında diyetin 24 saatlik idrar parametrelerineetkisi daha iyi anlaşılacak ve daha kesin sonuçlar ortaya çıkacaktır
Özet (Çeviri)
SUMMARYSUBJECT: The aim of this study is the investigation of the effect of dietary factors tocorrect 24 hour urine parameter which is effective for decreasing stone recurrences in theidiopathic recurrent calcium oxalat stone patients.MATERIAL AND METHODS: 108 idiopathic recurrent kalsiyum oxalate stone of260 patients with ürolithiasis who admitted to our department between October 2002 -November 2005 were evaluated. For all of the patients; 24-hours urine analysis was perfomedand detected metabolic abnormality. All of these patients are given diet for abnormal 24 hoururine parameter. At the end of first month the same parameters are compared in the 24 hoururine analysis.RESULTS: The mean age was 42,3. Hyperoxaluria, hypernatriüria and hypercalciuriawere determined in 77 %, 43% and 38 % patients, respectively. Difference between Oxalat,sodium, volume, uric acid and citrate parameters before and after diet were significant. Thecalcium parameters were not detected different before and after diet.CONCLUSION: At the end of this study we found that oxalat, sodium, volume, uricacid and citrate except for calcium parameters could be corrected by diet in recurrent calciumoxalate stone patients. In order to decrease stone recurrences in the idiopathic calcium oxalatestone patients, the metabolic profile of the patients should be evaluated. The diet and medicalpreventive measures should be applied in these patients. Finally we need further studies forinvestigation of the effect of diet in decreasing stone recurrences in the recurrent calciumoxalate stone patients.