Torakotomilerde ekstraplevral kateterden verilen ropivakain ve bupivakainin postoperatif analjezi ve solunum fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of continious extrapleural administration of bupivacaine versus ropivacaine on postthoracotomy pain and respiratory functions
- Tez No: 192264
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KURTİPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
TORAKOTOM LERDE EKSTRAPLEVRAL KATETERDEN VER LENROP VAKA N VE BUP VAKAN N POSTOPERAT F ANALJEZ VE SOLUNUMFONKS YONLARI ÜZER NE ETK LER N N KARŞILAŞTIRILMASISUNAY DEM RBu çalışmada, torakotomi vakalarında ekstraplevral kateter yerleştirilerek bupivakain veropivakain verilen iki hasta grubunun operasyon sonrası ağrıları; solunum fonksiyon testi deuygulanarak karşılaştırılmıştır.Çalışmaya elektif torakotomi yapılacak ASA II-III risk grubunda 30 olgu dahil edildi.Premedikasyon uygulanmayan hastaların preoperatif dönemde Visüel Analog Skala (VAS)değerleri ve portable solunum cihazıyla yataklarında solunum fonksiyon testi (SFT) uygulanarakZEV1, ZVK, ZEV1/ZVK, ZEA % 25-75 değerleri kaydedildi. KAH, OAB, SpO2, ETCO2monitorizasyonu yapılan tüm olgulara genel anestezi uygulandı ve vaka bitiminde, cerrahlarcapariyetal plevra ve endotorasik fasya arasına perkutan olarak girilerek ekstraplevral kateteryerleştirildi. Plevra onarımıyla devamlı interkostal sinir blokajı yapmaya uygun bir ekstraplevralcep oluşturuldu ve bu cebe, randomize olarak ayrılan 2 grup hastadan I. gruba (n=15) % 0.5'lik20 ml bupivakain, II. gruba (n=15) da aynı doz ve volümde ropivakain verildi. Peroperatif veoperasyonda kateterden LA verilmesinden postoperatif 2. saate kadar izlenen hemodinamikdeğerler kaydedildi. Ekstubasyon yapıldıktan sonra ise 1. gruba hasta kontrollü analjezi (HKA)metoduyla % 0.2'lik saatte 5 ml bupivakain infüzyonu, 2. gruba da aynı doz ve volümderopivakain infüzyonu başlatıldı. Postoperatif 30, 60, 90, 120. dakikalar, 4, 8, 12, 24. ve 48.saatlerde VAS sorgulanıp 4'ün üzerinde olanlara 0.5 mg/kg im meperidin yapılarak ek analjezikmiktarları belirlendi, olası yan etkiler takip edildi. Ayrıca, ağrı nedenli değişim beklenen bu ikihasta grubuna SFT 24. ve 48. saatlerde yeniden uygulanarak kaydedildi. Gruplar arasındademografik özellikler, operasyon ve anestezi süreleri, ilk ek analjezik zamanı, ek analjezikmiktarı, peroperatif veya postoperatif görülen yan etkiler, KAH, OAB, SpO2 ve ETCO2 değerleriaçısından anlamlı fark görülmedi.Çalışmada; % 0.2 bupivakain ve % 0.2 ropivakain infüzyonu karsılaştırıldığında VASdeğerlerinin 30. dakikada her iki grupta da yüksek olduğu ve ropivakain grubunda anlamlı olarakdaha yüksek bulunduğu tespit edildi. Diğer ölçüm periyotlarında 30.dakikaya göre VAS düşükseyretti ve her iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Postoperatif solunum fonksiyon testiparametrelerinde 24. saatte anlamlı düşüşler saptandı.Sonuç olarak posttorakotomi vakalarında ekstraplevral kateter tekniği ile devamlıinterkostal sinir bloğu için % 0.2 bupivakain ve % 0.2 ropivakain kullanımının postoperatifdönemde güvenilir ve benzer analjezi sağladığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
COMPORISON OF CONTINIOUS EXTRAPLEURAL ADMINISTRATION OFBUPIVACAINE VERSUS ROPIVACAINE ON POSTTHORACOTOMY PAIN ANDRESPIRATORY FUNCTIONSSUNAY DEM RIn this study the post-operative pains of two groups of patients who receivedbupivacaine and ropivacaine through extraplevral catheter during thoracotomy surgeries werecompared; also, respiratory function test was carried out and the results were compared.30 patients in ASA II-III risk group who would undergo elective thoracotomy surgerywere included in the study. During the pre-operative period the Visual-Analogue Scala (VAS)scores of the patients, who did not receive premedication, were recorded and their FEV1,FVC, FEV1/FVC, FEF 25-75 results were determined by respiratory function test usingportable respiratory device. All the patients who were monitorized received general anesthesiaand at the end of the surgery the surgeons placed extrapleural catheter percutaneouslybetween parietal pleura and endothorasic fasia. After the repairment of pleura, an extrapleuralpouch which was suitable for continuous intercostal nerve blockade was created. The patientswere randomly divided into two groups and the first group of patients (n=15) wereadministered 0.5 % 20 ml bupivacaine while the second group (n=15) received the same doseand volume of ropivacaine. The haemodynamic parameters were recorded after theadministration of LA through catheter for two hours postoperatively. After extubation the firstgroup received 0.2 % 5 ml bupivacaine infusion per hour using PCA method whereas thesecond group received the same dose and volume of ropivacaine. At the postoperativeminutes of 30, 60, 90, 120 and the hours of 4, 8, 12, 24, 48 when the VAS score was found tobe higher than 4, 0.5 mg/kg im meperidin was administered and a record was kept; besides,the side effects were observed. Moreover, both of the groups who were expected to havechanges associated with pain went through RFT at the hours of 24 and 48. There were nosignificant differences between groups in respect to demographic characteristics, the time ofoperation and anesthesia, additional analgesic amount, side effects, and haemodynamicparameters.In the study it was determined that VAS scores were high in both of the groups at 30minutes and they were significantly high in ropivacaine group. VAS was low in the otherperiods in comparison with 30 minutes and no significant difference was observed betweenthe groups. There was a significant decrease in postoperative RFT parameters at 24 hour.Consequently, we consider for a continuous intercostal nerve blockade throughextrapleural catheter technique in post-thoracotomy patients the administration of 0.2 %bupivacaine and 0.2 % ropivacaine provides safe and similar analgesia during postoperativeperiod.