Torakotomilerde intratekal morfinin peroperatif anestezik gereksinimine etkisi
The effects of intrathecal morphin on peroperative anesthetics requirements in patients undergoing thoracotomy
- Tez No: 230243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
GirişPeroperatif ve postoperatif analjezi için yıllardır pek çok yöntem denenmiştir. Bu yöntemlerden en önemlisi ve etkilisi son yıllarda yaygın olarak kullanılan intratekal opioid uygulamasıdır.Yapılan birçok çalışmada da görüldüğü gibi intratekal (İT) opioid uygulaması etkili bir analjezi sağlamanın yanı sıra kolay uygulanabilir ve güvenli bir yöntem olmasından dolayı da alternatif analjezi yöntemlerine tercih edilmektedir.Amaç:Bu çalışmanın amacı major cerrahi girişimlerden biri sayılan torakotomilerde genel anesteziye eklenen İT morfin uygulamasının peroperatif anestezik, analjezik gereksinimi ve hemodinami üzerine olan etkilerini araştırırken erken postoperatif derlenme sürecinde de hasta konforunu değerlendirmektir.Yöntem-Gereç:Çalışma, etik komitenin izni ve hasta onamları alındıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi ameliyathanesi'nde torakotomi uygulanan 30-60 yaş arası, ASA I-II sınıfı 30 hastada yapıldı. Olgular İT Morfin grubu (n=15) ve Kontrol grubu (n=15) olmak üzere rasgele 2 gruba ayrıldı. İT Morfin grubuna preop İT 0,5 mg morfin yapıldı. Kontrol grubuna ise sadece cilde lokal anestezik infiltrasyonu yapıldı. Her iki gruba genel anestezi uygulandı. Anestezi idamesi BİS monitörizasyonu kontrolünde propofol ve remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Peroperatif hemodinamik veriler ve propofol- remifentanil tüketimi ile derlenme sürecindeki VAS, kullanılan analjezik miktarı ve derlenme süreleri kaydedildi.Bulgular:İT Morfin grubunda peroperatif remifentanil tüketimi, postoperatif erken dönemde VAS değerleri ve analjezik gereksinimi azalmış, olguların derlenme süreleri kısalmıştır; ancak peroperatif propofol tüketimi her iki grupta da değişmemiştir. Her iki grupta kalp atım hızları değişmezken, İT Morfin grubunda indüksiyon sonrasında ortalama arter basıncı düşük bulunmuştur. Her iki grup göz önüne alındığında yan etkiler açısından anlamlı fark saptanmamıştır.Sonuç:İT morfin uygulamasının torakotomilerde etkili, güvenilir, kolay uygulanabilir bir analjezi yöntemi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction:Many methods have been used for perioperative and postoperative analgesia for years. Intrathecal opioid administration, used generally in these years, is the most considerable and effective of these methods. As seen in many studies intrathecal opioid administration is used in many centers because it is safe and provides effective analgesia.Purpose:The purpose of this study is to evaluate the effects of intrathecal morphin, added general anaesthesia, on perioperative anaesthetic, analgesic requirements, hemodynamics and also evaluate the comfort in early postoperative period in patients undergoing thoracotomy.Material ? method:This study was performed in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty the department of Thoracic Surgery operation room after approval ethic committee and all patients gave informed consent. This study was performed 30, ASA I-II class, between 30-60 years old patients undergoing thorocotomy operation. Patients were randomly allocated to two groups, IT Morphin group (n=15) , Control group (n=15). IT morphin group is applied 0.5mg morphin and Control group is only applied local anaesthetic infiltration on skin. Both groups were applied general anaesthesia. Anaesthesia was provided by propofol and remifentanyl infusion under bispectral index (BIS) monitorization. Perioperative hemodynamic data, propofol and remifentanyl consumption, VAS in recovery, analgesic proportion, recovery time were recorded.Results:In IT morphin group, perioperative remifentanyl consumption, postoperative early period VAS rate and analgesic requirements reduced, recovery periods of the patients shortened, but perioperative propofol requirements were found to be similar in both groups. In both groups the heart rates were similar, but after induction mean arterial blood pressure was significantly lower in IT morphin group. There were no significant differances in side effects in both groups.Conclusions:We thought that preoperative IT morphin administration is an effective, safe and easily aplicable analgesic method.