0- 3 yaş grubu kalp defekti olan çocukların beslenme ve enfeksiyona yönelik sağlık bakım gereksinimleri
Health care needs about nutrition and infections of 0-3 age group children with a heart defect
- Tez No: 192267
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜRÜVVET BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
0- 3 YAŞ GRUBU KALP DEFEKT OLAN ÇOCUKLARIN BESLENME VEENFEKS YONA YÖNEL K SAĞLIK BAKIM GEREKS N MLERÖZETBu araştırma Erciyes üniversitesi pediatrik kardiyoloji polikliniğine başvuran çocuklarınbeslenme ve enfeksiyona yönelik sağlık bakım gereksinimlerini belirlemek amacıylayapılmıştır.Örnekleme kalp defekti nedeniyle 10.10.05-10.01.06 tarihleri arasında polikliniğe başvuran0-3 yaş grubu 128 çocuğun 214 ebeveyni alınmıştır. Veriler anket formu aracılığıyla,ebeveynlerle birebir görüşme yapılarak toplanmış ve bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir.Verilerin analizinde ki kare önemlilik testi kullanılmıştır.Araştırmaya alınan çocukların %52.0` si erkek, %80.4'ü kentsel bölgede yaşamakta, yaşortalaması 1.5 (± 0.50) yıldır. Çocukların %36.6'sı ilk altı ay anne sütü almaktadır. Üçtebirinde büyüme gelişme geriliği olduğu belirlenmiştir. Çocukların %88.3' ünün aşılarıtamdır.Ebeveynlerin %22.4' ünün kalp hastalığında bakıma yönelik eğitim aldığı belirlenmiştir.Çocuğun evdeki bakımı ile büyük çoğunlukla annelerin ilgilendiği, %59.3' ünün bakımdayardım aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
HEALTH CARE NEEDS ABOUT NUTRITION AND INFECTIONSOF 0-3 AGE GROUP CHILDREN WITH A HEART DEFECTABSTRACTThe present study was conducted in order to evaluate the health care needs about nutrition andinfections of the children who came to pediatric cardiology policlinics of Erciyes University.214 parents of 128 children at the age of 0-3 and with a heart defect were included in thesample, who visited the policlinics between the periods of 10 / 10 / 2005, and 10/ 01/ 2006.The data were collected with a questionairre form, interviewing the parent personally andexamined with computerized program. Chi square test was used in order to examine the data.It was discovered that 52.0% of the children who were included in the study was boy, livingin a suborbian area, being at the average age of 1.5 (± 0.50 ages). 36.6% of the children hadmother?s milk during the first 6 months of the birth whereas one third had growth retardation.88.3% had all of the vaccinations.It was seen that 22.4% of the parents had an education about cardiatic health care. It wasdetected that the domestic health care was carried out mainly by mothers, and 59.3% of themobtained medical help in care. It was discovered that most of the parents took the children tothe clinics for medical controls.