Nöropatik ağrıda pulse RF kullanımının terapötik etkinliğinin incelenmesi
Investigating the therapeutic efficacy of pulsed RF application in neuropathic pain
  1. Tez No: 192268
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZSOYLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
NÖROPAT K AĞRIDA PULS RF KULLANIMININTERAPÖT K ETK NL Ğ N N NCELENMESÖZGÜR ÖZSOYLARNöropatik ağrı periferik veya santral sinir sisteminin primer lezyonuna veyadisfonksiyonuna bağlı gelişen tedavisi güç bir durumdur. Hayvan modelleri, nöropatikağrı mekanizmalarının kavranmasında ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesindeyardımcı olmuşlardır. Bu çalışmada; spinal sinir ligasyonu ile oluşturulan nöropatikağrı modelinde; tedavide minimal invazif ve zararsız bir yöntem olan PRF' inkullanılmasının, taktil allodini üzerine olan etkileri araştırılıp, nöropatik ağrıda etki/yanetki oranı daha yüksek yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Etik kurul onayı alındıktan sonra 200-250 gram ağırlığında, erişkin erkekWistar sıçanlar iki ana gruba ayrılarak, bir gruba sham operasyonu uygulandı. Diğergruptaki hayvanlara ise sol L5-L6 spinal sinir ligasyonu yapılarak periferik nöropatikağrı modeli oluşturuldu. Cerrahiden sonra 14. günde sham opere gruptakihayvanların tamamının (n=9) ve spinal sinir ligasyonu yapılan nöropatik gruptakihayvanların bir kısmının (n=9), sol arka pençe plantar yüzüne subkutan olarak 120 snsüresince PRF uygulandı. Nöropatik gruptaki 8 hayvanın pençelerine ise RF elektrotuuygulanmasına rağmen akım verilmedi. Hayvanlar cerrahiden sonraki 14. günde vePRF sonrası 1, 3, 5, 7, 10 ve 14. günde taktil allodini yönünden, hem DynamicPlantar Aesthesiometer ile hem de von Frey filamentleri ile değerlendirildi.Sonuç olarak, nöropati ve dolayısıyla allodini gelişmiş nöropatik gruptakihayvanlara uygulanan PRF' in, antiallodinik etkinlik gösterdiği saptanmıştır. Bukonunun klinik çalışmalarla desteklenerek yararlılığı kanıtlandıktan sonra, periferiknöropatik ağrıda yeni bir tedavi seçeneği olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATING THE THERAPEUTIC EFFICACY OF PULSED RFAPPLICATION IN NEUROPATHIC PAINÖZGÜR ÖZSOYLARNeuropathic pain is a result of primary lesion or dysfunction of peripheral orcentral nervous system, which is hard to treat. Animal models have been helpful inunderstanding mechanisms of neuropathic pain and in development of new treatmentmethods. In this study; a neuropathic pain model was performed by spinal nerveligation; and the effects of PRF, which is a harmless and minimally invasive method,on tactil allodini was studied. Also development of new treatment strategies whichhas higher affect/side affect ratio in neuropathic pain was aimed.As the Ethics Committee approval was obtained, 200-250 g weighted adultmale Wister rats were divided into two main groups; in one of the groups ?shamoperation? was performed. And in the other group to make a peripheral nerve painmodel L5-L6 spinal nerve ligation was performed. On the 14th postoperative dayPRF was administered from plantar side of the left rear paw in 120 seconds in allanimals in the ?sham operation? group (n=9) and some animals in neuropathic group(n=9). And RF electrodes were placed in the paws of 8 animals in neuropathic groupalthough current wasn?t applied through these electrodes. Animals were evaluated fortactil allodini with both Dynamic Plantar Aesthesiometer and von Frey filaments onthe 14th postoperative day and 1, 3, 5, 7,10 and 14 days after PRF.As a result, in animals in which allodini was developed (neuropathic group) theantiallodinic effects of PRF was shown. We believe that after further clinical studiesPRF can be accepted as a new treatment alternative in neuropathic pain.