Trombosit zengin plazmanın pediküllü fleplerde pedikül ayırma zamanına ve geciktirme (delay) fenomenine etkileri
The effect of platelet rich plasma on pedicle dissection time and delay phenomenon in pedicled flaps
  1. Tez No: 192266
  2. Yazar: FULYA FINDIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REHA YAVUZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETGeciktirme etkisini farmakolojik olarak sağlayabilecek bir madde arayışı sürmektedir.Anjiojenik büyüme faktörlerini içeren trombosit zengin plazmanın, pedikül ayırma zamanınıerkene çekebilme ve geciktirme etkisi sağlayabilme potansiyelini araştırmak amacıyla ikiçalışma tasarlanmıştır.Birinci deneyde bilateral kasık flebi oluşturulan 24 sıçan 3 gruba ayrıldı. Her sıçanınsağdaki flepleri karşı tarafa kontrol grubu olurken soldakilerden Grup I'dekilerin (n=8) altınatrombosit zengin plazma, Grup II'dekilerin (n=8) altına fibrin yapıştırıcı, Grup III'tekilerin(n=8) altına trombin uygulandı. Bir hafta sonra tüm fleplerin pedikülleri bağlanıp işlemden birhafta sonra flep nekroz yüzdeleri hesaplandı. İkinci deneyde karın flep modeli oluşturulan 24sıçan 4 gruba ayrıldı. Flep kaldırılması planlanan bölgenin altına Grup 1'de serum fizyolojik,Grup 2'de trombosit zengin plazma, Grup 3'te fibrin yapıştırıcı, Grup 4'te trombin enjekteedildi. Bir hafta sonra ilk üç grupta sağ inferior epigastrik damarlar üzerinde fleplerkaldırılabilirken Grup 4'te flep kaldırılması planlanan bölgeler nekroza gittiği için işlemgerçekleştirilemedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTwo experimental models were designed to study effects of platelet rich plasma onshortening pedicle ligation time and achieving delay phenomenon pharmacologically.In the first study bilateral epigastric flaps were elevated in 24 rats. Right-sided flapswere control flaps of the left side. In Group I (n=8) platelet rich plasma, in Group II (n=8)fibrin glue (FG) and in Group III (n=8) thrombin had been applied to the flap site. One weeklater all flap pedicles were ligated. In the second study right unipedicled epigastric flaps wereelevated in 24 rats. One week before flap elevation saline solution had been applied under theflap area in Group 1 (n=6). Same procedure was performed with platelet rich plasma in Group2 (n=6), fibrin glue in Group 3 (n=6), thrombin in Group 4 (n=6) instead of saline. One weeklater flaps were elevated in first three groups. In Group 4 as abdominal area had undergonenecrosis, flap elevation couldn?t have been achieved. Flap necrosis was measured on theseventh day. While two rats from each group were examined microangiographically,histological evaluation was performed on tissue samples of all rats.PRP reduced amount of necrosis in both studies when compared to fibrin glue,thrombin and control groups. Histologically and microangiographically increased number ofarterioles were observed in platelet rich plasma applied groups. Increased necrosis in the firststudy?s thrombin applied group showed concordance with the second study?s necrosis resultsthat occured after thrombin application.This study demonstrates that platelet rich plasma might shorten pedicle division time,and provide delay effect pharmacologically. As thrombin increases necrosis, it is not suitablein flap surgery when used alone.