Trigeminal nevraljide pronostik faktörler
  1. Tez No: 192270
  2. Yazar: SERKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT TUCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETTrigeminal nevralji yüz bölgesinde trigeminal sinir dağılım alanında, çok şiddetli,kısa süreli, tekrarlayan, keskin ağrı ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. Trigeminalnevralji olgularının %80'inden çoğunda neden, trigeminal sinir kökünün vaskülerbasıya maruz kalmasıdır. Trigeminal nevraljinin görülme sıklığı 4.3/100.000 olupolguların yaş ortalaması 50'dir. Tüm olguların %50-65'ini kadınlar oluşturur. En sıksağ tarafta (%60) görülür. ki taraflı görülme sıklığı ise %1'dir. Trigeminalnevraljinin patogenezi tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalık genellikleidiyopatiktir, ancak yapısal bir lezyona da bağlı olabilir. Özellikle nevraljik ağrınınnedeni olan basının REZ bölgesinde olduğu gösterilmiştir. Bu bası fokal bir alanda,santral ve periferal demiyelinizasyona neden olur. Oluşan demiyelinizasyon, sinaptikolmayan iletime zemin hazırlar. Demiyelinizasyon, segmental inhibitör internörondisfonksiyonuna yol açarak, uyarıların trigeminal nükleusda hiperaktiviteoluşturmasına neden olur. Böylece tetikleyici eşiği değiştirilmiş, belli bir nörondaspontan boşalma başlatılır.MVD'den sonra hastalığın düzelmesi, miyelin kaybınauğramış sinir köklerinde miyelinin yeniden oluşmasıyla ilişkili olabilir. Trigeminalnevraljili olgularda, yüzde tetikleyici bölge ya da bölgelere dokunma ya da spontanolarak gelen bıçak saplanır veya iğne batar gibi ani ağrılar ve sonra bu ağrıların geçiptekrar gelmesi hikayesi vardır. Trigger noktaları genellikle burun, ağız ve gözlerinetrafıdır. Ağrı atakları, genellikle birkaç saniye ya da birkaç dakika sürer. Bu durum,kısa aralarla tekrarlayabilir. Giderek sıklaşan ağrı atakları, sonunda üstüste biner veolgularda kalıcı ağrılara yol açar. Ağrılar arasında aylar, hatta yıllarla ifade edilenağrısız dönemler vardır. Tedavi edilmezse, duyusal bozukluk ve sürekli devam edenağrılar gibi yeni özellikler gelişebilir. Bu özellikler, trigeminal nevralji içinkarakteristik değildir ve trigeminal nevraljinin sekonder trigeminal nevralji olarakbilinen başka bir ağrı sendromuna dönüştüğünü ifade eder. MRG vasküler basıyıtespit etmede ve sekonder TN'yi (MS, tümör, AVM) ayırt etmede etkili bir teşhisyöntemidir. BT'nin ise posterior fossa'da kullanımı sınırlıdır.Bu çalışmada gün içindeki ağrı frekansları 10'dan fazla olan ve preoperatif MRA'davasküler bası izlenen olgularda, cerrahiye cevabın daha iyi olduğu izlendi. Aynızamanda özgeçmişte uzun süreli ağrı hikayesinin, tedavi sonuçlarını olumlu yöndeetkilediği görüldü. Olgularda vasküler olarak en çok bası yapan damar SSA olaraktespit edildi. Bu çalışmada bası derecesinin, ağrının geldiği esnadaki süresinin, VASskorlarının ve preoperatif ilaç kullanımının cerrahi prognoz üzerine anlamlı biretkisinin olmadığı izlendi. Bası bölgesinin REZ'den olmasının, cerrahi prognozaolumlu etkisi olduğu tespit edildi. Yine basan damar tipi ile cerrahi sonuç arasındaanlamlı ilişki izlendi (tam düzelme olanlarda en çok SSA basısı mevcuttu).Destrüktif yöntemler her ne kadar az sayıda olsa da, MVD ile karşılaştırıldığında,MVD'de daha anlamlı cerrahi sonuçlar görüldü. MVD esnasında trigeminal sinirebası tespitinin cerrahi sonuca olumlu etkisi olduğu izlendi. Bu çalışmada yarıyayakın olgu preoperatif dönemde diş hekimine başvurmuştu ve birkaç dişininçekilmesine maruz kalmıştı. Bu nedenle diş hekimlerinin bu hastalık hakkındagüncellenmiş bilgiler ile bilgilendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTrigeminal neuralgia (TN) is a chronic condition, characterized by intense, sharp, recurrentattacks of pain in the areas of face where the branches of the trigeminal nerve is distributed.The most common cause of trigeminal neuralgia is vein pressing on the trigeminal nerve rootwith a rate of %80. It has an incidence of 4.3 per 100.000 and the mean age of the patients is50. It is more common in women than in men. And it mostly occurs on the right side of theface. The rate of bilateral cases is 1%. The pathogenesis is not known exactly. It is generallyidiopathic, but it is shown that the pressure, producing neuralgic pain was in the REZ zone.The pressure causes central and peripheral demyelinization in a focal area. Thedemiyelinization results in a hyperactivity in trigeminal nucleus by producing inhibitoryinterneuron disfunction. Thus an impuls starts in a certain neuron.The improvement afterMVD can be associated with remyelinization in the demyelinized nerve roots. The triggeringpoints are generally nose, mouth and around the eyes. The pain attacks lasts from a fewseconds to as long as 2 minutes per episode. Over time the pain of trigeminal neuralgiabecomes more severe and more frequent, and eventually it turns into stable pains. Thesecharacteristics shows that primary trigeminal neuralgia turns into a secondary form. MRG isan effective diagnostic means in order to determine vascular pressure and to discriminatesecondary TN. The use of CT in posterior fossa is limited.In this sudy, the frequency of pain was more than 10 in daily basis. It was observed that theresponse to surgery is better in the cases which had a vascular pressure in preop MR, a historyof long term pain and REZ as a pressure zone. The vascular pressure was mostly found inSSA. It was observed that the amount of pressure, the duration of pain, VAS score andpreoperative medication had no significant effect on surgical outcome. It was found asignificant association between the type of vein pressured and the operative outcome. Thedestructive procedures yields less significant results, when it is compared with MVD. It wasfound a meaningful association between the type of vessel and operative outcome. It wasunderstood that determining compression on trigeminal nerve at the time of MVD producespositive effect on the surgical outcome.Nearly half of all cases had a history of extraction. For this reason, we consider that thedentists should be educated about this condition. In this study including 46 patients, the prong