Fonksiyonel septorinoplasti ameliyatı olan hastalarda ses değişikliklerinin objektif analizi
The objective analysis of voice changes in patients who underwent functional septorhinoplasty operation
- Tez No: 192271
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KIZILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, septorinoplasti ameliyatının ses kalite parametreleri ve sesspektrogramı üzerine olan etkilerini araştırmaktır.Prospektif olarak 34 hasta, septorinoplasti ameliyatından 1 hafta önce veameliyattan sonraki 1. ve 3. ayda değerlendirildi. 34 olgudan kontrol grubu oluşturuldu.Hastaların kendi seslerinde, nazal rezonansları, ses değerlendirme formu skorlaması vesesteki değişikliği kapsayan algısal fikirleri ölçüldü. Ses kalite parametreleri Dr. SpeechVocal Assessment (Tiger Electronics) programı, spektrografik analiz de Multi-Speech(Kay Elemetrics) programı kullanılarak ölçüldü. Frekans ve amplitüd pertürbasyonları(jitter, shimmer), harmonik-gürültü oranı (HNR) ve ortalama temel frekans ölçüldü.Kaydedilen konuşma örneklerinde /m/ ve /n/ konsonantlarına ait nasal formantlarınfrekansları ve bant genişlikleri ölçüldü. Ameliyat öncesi ve sonrasında elde edilen verilerkarşılaştırıldı.Septorinoplasti ameliyatı sonrasında hiçbir hasta, seste kötü yönde bir değişiklikalgılamadı. 34 hastanın 21'inde (%61.8) ameliyat öncesi döneme göre seslerinin daha iyiolduğu yönünde algılama kaydedildi. Cerrahi sonrasında sesin spektrografik analizindebirinci formant frekanslarında ve birinci bant genişliğinde önemli farklılıklar kaydedildi.Septorinoplasti ameliyatının ses üzerine muhtemel etkileri hakkında tüm hastalarınameliyat öncesi dönemde bilgilendirilmelerine gerek olmamasına karşın profesyonelanlamda sesini kullananlarda, seslerinin ameliyat ile etkilenebileceği belirtilmelidir.54
Özet (Çeviri)
SUMMARYOBJECTIVE:.The aim of this study was to examine the effects of septorhinoplastyoperation on voice quality parameters and speech spectrogram.PATIENTS AND METHODS: Prospective assessment in which 34 patients werestudied before (1 week before) and after (1 and 3 month after) septorhinoplasty operation.Thirty-four control subjects were enrolled. Patient opinion measures included perceptionof nasal resonance, Voice Handicap Index score and change in voice. Vocal qualityparameters were measured by Dr. Speech Vocal Assessment (Tiger Electronics), andspectrographic analyses were done by Multi-Speech (Kay Elemetrics) program.Frequency and amplitude perturbations (PPQ, APQ), harmonics-to-noise ratio (HNR),mean fundamental frequency (F0) were measured. The center frequencies and bandwidthsof the nasal formants of the /m/ and /n/ phones on recorded speech samples weremeasured. The data obtained from preoperative and postoperative samples werecompared.RESULTS: None of the patients perceived their voice to be worse after theseptorhinoplasty operation. Twenty one (61.8%) tended to be perceived better voice thanpreoperatively. On the nasal sound spectrographic analysis, significant differences of thefirst formant frequencies and bandwidth were recorded after surgery.CONCLUSION: Although this study does not obviate the need for preoperativecounseling of all patients about the potential effect of septorhinoplasty operation on voice,voice professionals can be counseled that the nasality may be affected by the operation.55