Düşük dereceli astrositomlarda prognostik faktörler
To evaluate the prognostic factors in the low grade astrocytomas (LGA) retrospectively
- Tez No: 192269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KURTSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖzetAmaç: Düşük dereceli astrositomlarda (DDA) prognostik faktörlerin retrospektifolarak araştırılması.Materyal ve metot:Bu araştırmada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Kliniği'nde Mayıs 1998 ileAralık 2005 tarihleri arasında kraniyotomi sonrası tümör rezeksiyonu yapılarak DDA tanısıalmış toplam 67 olgunun prospektif olarak tanımlanan ve prognoz üzerine etkin olabileceğivarsayılan prognostik faktörler incelendi. Olguların demografik, nörolojik, radyolojik, cerrahive klinik özellikleri ile adjuvant tedavilerinin prognostik kriterler olarak değerlendirmesi veprognozla olan ilişkileri incelendi. Olguların 31 tanesini (%46.2) bayan, 36 tanesini (%53.7)ise erkek olgular oluşturmaktaydı. 67 olgunun 36'sine gross total, 29'una subtotal rezeksiyonuygulanırken sadece 2 olguda tanı stereotaksik biyopsi ile konuldu. Ortanca yaşı 31 olanolguların yaşları 3 ile 63 arasında değişiyordu.Operasyon öncesi ve sonrası görüntüleme protokolü uygulandı. Operasyonda totalrezeksiyon hedeflendi.Bu 67 olguluk çalışmamızda düşük dereceli astrositomlarda prognostik faktörler olanyaş, cinsiyet, preoperatif KPS'u, postoperatif KPS'u, rezeksiyon derecesi, fonksiyonellokalizasyon, komplikasyonlar, kontrast tutulumu, kitle etkisi, reoperasyon, tümör patolojisi,nüks, malign dönüşüm incelendi.Olguların operasyona alındığı tarihten sonraki kümülatif yaşam süresi, Kaplan-Meieryöntemi kullanılarak belirlendi. Çeşitli alt gruplara ait hayatta kalış süresi eğrisi, Log Ranktesti kullanılarak karşılaştırıldı. Cox regresyon yöntemiyle, olguların hayatta kalışlarına ilişkinçoklu değişkenlerin etkisi analiz edildi.IVBulgular:Faktörler Değişkenler Sayı Sağ Kalım Ortalama% Yaşam(Ay)(95%CI)Çalışma grubu Olgu 67 91.0 (61) 85 (78-91)Cinsiyet Erkek 36 86.1 (31) 81 (70-91)Kadın 31 96.8 (30) 72 (65-79)Yaş 40 23 82.6 (19) 64 (54-74)Patoloji Grade 1 23 100 (23) 100Grade 2 44 86.4(38) 81 (70-92)Preop Kps
Özet (Çeviri)
AbstractObjective: To evaluate the prognostic factors in the low grade astrocytomas(LGA) retrospectively.Materials and Methods: In this trial, the prognostic factors were prospectivelyevaluated in the 67 subjects with low grade astrocytomas being diagnosed with resection through acraniotomy performed between May 1998 and December 2005 at the University of ErciyesNeurosurgery Clinic. Demographical, neurological, radiological, surgical and clinical features of thepatients were evaluated as a prognostic criteria. And the relationship of these criteria with prognosiswas examined together with the adjuvant treatments. There were 31 female (46.2 %) and 36 male(53.7 %) among the patients. Of total 67 subjects; 36 underwent gross total resection, 29 underwentsubtotal resection and 2 underwent stereotactic biopsy. The age of the subjects ranged from 3 to 36years (median 31 years).The imaging studies were performed pre and postoperatively. The end point ofthe operation was total resection.Results: In this study including 67 patients, various prognostic factors such as age, gender,preop and postop KPS, extent of resection, functional localization, complication, contrastenhancement, mass effect, reoperation, tumor pathology, recurrence and malignity wereexamined.The cumulative lifetime of the subjects after the operation date was determined by usingKaplan-Meier method. The survival curve of the various subgroups was compared by usingLog Rank Test. And in order to analyze the effect of multivariables relating to the survival ofthe patients, Cox Regression Analysis was used.VIFactors Variables Number Survival Rate Median Age% (Month) (95%CI)Subject 67 91.0 (61) 85 (78-91)Study GroupMale 36 86.1 (31) 81 (70-91)GenderFemale 31 96.8 (30) 72 (65-79)40 23 82.6 (19) 64 (54-74)Grade 1 23 100 (23) 100PathologyGrade 2 44 86.4(38) 81 (70-92)