Kronik pelvik ağrıda jinekolojik, ürolojik, psikiyatrik etkenlerin araştırılması: Diagnostik laparoskopinin kronik pelvik ağrıdaki yeri
The diagnosis of the gyneacologic, urologic, psychiatric causes of the chronic pelvic pain: The role of th diagnostic laparoscopy in the chronic pelvic pain
- Tez No: 192288
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. BAHA ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IIÖZETÇalışmamızda kronik pelvik ağrının jinekolojik, ürolojik ve psikiyatrik yöndenetiyolojinin araştırılmasına yönelik olarak 02 Eylül 2005 ile 30 Mayıs 2006 tarihleriarasında kliniğimizde, kronik pelvik ağrı şikayeti ile yatarak tedavi alan 44 hasta ilekronik pelvik ağrısı olmayan ve kliniğimizde 01 Ocak 2002 ile 21 Haziran 2005tarihleri arasında laparoskopik tuba ligasyonu yapılan 31 hastanın kayıtlarıdeğerlendirmeye alınarak tanısal laparoskopinin kronik pelvik ağrıdaki yeri araştırıldı.Hasta grubu ile kontrol grubu laparoskopik gözlem sonuçlarına göredeğerlendirildiğinde hasta grubunda 44 hastanın 38 (% 86.00)'inde laparoskopik pozitifbulgu mevcutken, kontrol grubunda 31 hastanın 13 (% 41.00)'ünde laparoskopik pozitifbulgu mevcuttu. Oranlar arasındaki fark istatistiksel olarak (p=0.001) çok anlamlı idi.Pelvik ağrı sendromları ile interstisyel sistit arasındaki ilişkideğerlendirildiğinde interstisyel sistitin endometriozis, vulvadynea ve sebebibilinmeyen kronik pelvik ağrılı hastalarla pozitif yönde karşılaştırılabildiğigörülmektedir. Bizim çalışmamızda hasta grubunda interstisyel sistit tanısını % 22.00oranında, interstisyel sistitli hastalarda urgency % 100 oranında, noktüri % 70.00oranında, frequency % 90.00 oranında bulduk. Vaka sayımızın azlığı devantaj olmaklaberaber oranlar hemen hemen birbirine yakın olarak bulunmuştur. Yine hasta grubundainterstisyel sistit ile vulvar ağrı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantısaptanmıştır.Hasta grubu psikiyatrik açıdan değerlendirildiğinde depresyonun % 29.00oranında, anksiyetenin % 39.00 oranında, somatizasyon bozukluğunun % 6.80 oranındave cinsel işlev bozukluğunun % 43.20 oranında olduğu görüldü. Hasta grubunun vizüelanolog skalasına göre oluşturulmuş ağrı skoru ve ağrının şiddeti ile psikiyatrik bulgulardeğerlendirildiğinde ağrı skoru ile depresyon ve cinsel işlev bozukluğu arasında; ağrınınşiddeti ile depresyon, anksiyete ve cinsel işlev bozukluğu arasında pozitif yönde,istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmuştur.Kronik pelvik ağrı, içerisinde biyolojik ve psikososyal faktörlerin rol oynadığıanlaşılması güç bir sendromdur. Jinekologlar tarafından her zaman iyi yönetilemeyenrahatsız edici ve yaygın bir hastalıktır. Hastalara sistematik olarak yaklaşılmalı, iyi biranamnez ve fizik muayene yapılarak var olan ek hastalıklar eksiksiz olaraksorgulanmalıdır. Kronik pelvik ağrı için laparoskopi yapan cerrahlar örnek olarak hafifve orta endometriozis, adhezyonlar, over kistleri, hidrosalpinks gibi hastalıklarda ?görIIIve mücadele et? temeline dayanarak yeterli sürede ve iyi standartlarda laparoskopiyitamamlayabilmelidir. Bundan başka cerrah ameliyat sonrasında hasta ile iletişimikoparmayarak takip etmeli ve multi disipliner bir yaklaşımla gerektiğinde ağrıyönetimindeki diğer metodları anlatmalı ve ileri tetkikleri isteyebilmelidir.
Özet (Çeviri)
IVSUMMARYIn this study, in order to investigate the role of laparoscopy in chronic pelvicpain, 44 patients with a diagnosis of chronic pelvic pain (study group) and 31 patientswho have been performed laparoscopic tubal ligation (control group) at our clinic wereevaluated and compared on the basis of gynecological, urological and psyshiatricetiology.When the study and control groups were compared with respect tolaparoscopic observations, 38 cases (86 %) out of 44 patients in the study group hadlaparoscopically positive findings while there were 13 patients (41 %) with positivefindings in the control group. The difference was highly significant (p=0.001).When the relationship between pelvic pain and interstitial cystitis was takenin to consideration, it is seen that interstitial cystitis were correlated with endometriosis,vulvadynea and chronic pelvic pain of unknown etiology. In our study, the rates ofpatients with interstitial cystitis, urgency, nocturia and frequency were 22 %, 100 %, 70% and 90 % respectively. The rates were comparable in spite of the low number ofcases. There was also a significant correlation between the interstitial cystitis and vulvarpain in the study group.In psychiatric evaluation, 29 % of the cases had depression, 39 % hadanxiety, 6.8 % had somatization disorder and 43.20 % had sexual dysfunction. Whenthe pain score and the severity of pain were compared with psychiatric findings,significant correlations were found between the pain score and depression and sexualdysfunction, between the severity of pain and depression, between anxiety and sexualdysfunction.Chronic pelvic pain is a complex syndrome in which biological andpsycosocial factors play various roles. It is a disturbing and common disease which cannot be managed by gynecologists all the time. The patients should be approachedsystematically. A detailed history taking and physical examination is mandatory andaccompanying diseases should be inquired. Surgeons who are planning a laparoscopyfor chronic pelvic pain should perform the laparoscopy in optimal time and goodstandarts in diseases such as mild and moderate endometriosis, adhesions, ovarian cystsand hydrosalpenx. Additionally, laparascopist in a multidiciplinary approach shouldfollow the patient after the operation, inform her on the other method and ask for someadvanced tests.