Helicobacter pylori eradikasyonunun vitamin B12 eksikliği üzerine etkisi
The effect of helicobacter pylori eradication on vitamin B12 deficiency
- Tez No: 192289
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ SARITAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
8. ÖZETGİRİŞ: H. pylori enfeksiyonu ile B12 vitamini düzeyi arasında bir sebep-sonuç ilişkisi olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı serum B12vitamin düzeyinin H.pylori ve mide mukozasındaki histolojik değişiklikler ile ilişkisininincelenmesi, H.pylori eradikasyon tedavisinin serum vitamin B12 düzeylerine etkisininaraştırılmasıdır.MATERYAL METOD: B12 vitamini düzeyi 150 pmol/L'nin (normal aralık220-900 pmol/L) altında olan 85 hastaya üst GİS endoskopisi yapıldı. 79 hastada(%92.9) H.pylori pozitifti. 6 hasta H.pylori negatif saptandığı için, 4 hasta atrofik gastritsaptandığı 1 hasta patolojik olarak malign epitelyal mide tümörü saptandığı için çalışmadışı bırakıldı. Geriye kalan 74 hastadan 13'ü kontrol endoskopisi yaptırmadığı veyatakip edilemediği için çalışma 61 hasta ile tamamlandı. Gastrektomi öyküsü,vejeteryanlık, son 1 ay içerisinde antibiyotik, proton pompa inhibitörü kullanım öyküsüolan hastalar çalışma dışı bırakıldı. B12 vitamini düzeyleri Enzim İmmunoassayKemilüminesans yöntemi ile, İmmulite 2000 (Diagnostic Products Corporation LosAngoles USA) cihazı kullanılarak ölçüldü. Endoskopi esnasında antrum ve korpustan 4er adet biyopsiler alındı. 74 hastaya H. pylori eradikasyon (Klaritromisin 500 mg 2x1,amoksisilin 2x1gr, omeprazol 2x20 mg veya Ranitidine bismuth citrat 2x400 mg,tetracycline 2x500 mg, metronidazole 2x500 mg) tedavisi 14 gün süre ile verildi. 61hastaya kontrol endoskopisi yapıldı ve biyopsiler alındı. Hastalar kontrol endoskopisonucuna göre H.pylori negatif ve pozitif olmak üzere iki gruba ayrıldı.BULGULAR: Tedavi öncesi vitamin B12 düzeyi ile antrum ve korpustakiinflamasyon ve nötrofil aktivasyonu arasında anlamlı bir ilişki yoktu. H.pylorieradikasyon tedavisi sonrası eradikasyondan bağımsız olarak hemoglobin, B12vitamini düzeyinde tedavi öncesine göre anlamlı bir düzelme mevcuttu. H.pylorieradike olan grupta serum vitamin B12 düzeyi tamamen normale dönen hasta sayısıH.pylori eradike olmayan gruptan (%37 ye karşı %11.7) anlamlı olarak daha fazlaydı(p=0.03).TARTIŞMA VE SONUÇ: H.pylori eradikasyon tedavisi sonrası B12 düzeyiyükselmektedir. B12 vitamini normale dönme oranı eradikasyon sağlanan grupta dahafazladır. H.pylori B12 vitamini eksikliğinde primer rol oynamasa da H.pylori34eradikasyon tedavisi hem aerobik ve anaerobik bakteriyel baskılanmayı hem de H.pylorieradikasyonunu sağlayarak serum vitamin B12 düzeylerini yükseltebilmektedir.35
Özet (Çeviri)
9. SUMMARYINTRODUCTION: A number of studies which relate to the existence of acause and effect relationship between H. pylori infection and vitamin B12 level areavailable. The aim of this study is to examine the relationship between the serumvitamin B12 level and H.pylori as well as histological changes within the stomachmucous and to investigate the effect of H.pylori eradication treatment to the serumvitamin B12 levels.MATERIAL AND METHOD: 85 patients whose B12 vitamin level is below150 pmol/L (normal, 220-900 pmol/L) underwent upper gastrointestinal endoscopy. In79 patients (%92.9), H. Pylori proved to be positive. 6 patients were excluded from thestudy due to negative H.pylori, 4 patients for their atrophic gastritis, and 1 patient forhis malign epithelial stomach tumor. Since 13 more patients out of 74 left did notundergo control endoscopy or could not be followed, the study was completed with atotal of 61 patients.. The patients who had gastric surgery, vegetarianism and intake ofantibiotics as well as proton pump inhibitors for at least one month prior to the studywere not included. Vitamin B12 levels were measured by Chemiluminescent EnzymeImmunoassay method using the immunoassay analyzer, Immulite 2000 (DiagnosticProducts Corporation Los Angoles USA). 4 biopsy specimens were taken from theantrum and corpus during the endoscopy. 74 patients underwent a H. pylori eradicationtreatment of (Clarithromycin, 500 mg 2x1, amoxicillin 2x1 gr, omeprazole 2x20 mgveya Ranitidine bismuth citrat 2x400 mg, tetracycline 2x500 mg, metronidazole 2x500mg) for a period of 14 days. Control endoscopy was performed on 61 patients and thebiopsies were taken. Then, the patients were classified into two groups called H.negative and positive, based on the endoscopy results.RESULTS: There wasn?t a significant relationship between vitamin B12levels and neutrophile activation as well as inflammation in antrum and corpus.Following H.pylori eradication, a significant improvement was observed in hemoglobinand vitamin B12 levels irrespective of the eradication. The number of patients whoseserum vitamin B12 level back to normal was more in H.pylori eradicated group thanthat in H.pylori not eradicated one (37 % versus 11.7 %), and this finding proved to bestatistically significant.36DISCUSSION AND CONCLUSION: Following H.pylori eradicationtreatment, B12 level increases. The rate at which vitamin B12 returns to normal levels ishigher in the group in which H.pylori eradication is assured. Even though it does notplay a primary role in vitamin B12 deficiency, H.pylori eradication treatment seemslikely to increase serum vitamin B12 levels by assuring not only aerobic and anaerobicbacterial suppression but also H.pylori eradication.37