Subklinik hipotiroidili hastalarda levotiroxin tedavisinin kardiyovasküler risk profili ve karotis intima media kalınlığı üzerine etkileri
The effects of levothyroxine treatment on cardiovascular risk profile and carotid intima media thickness in patients with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 192291
  2. Yazar: ÖNDER BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. NUMAN TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
267. ÖZETGiriş ve Amaç: Subklinik hipotiroidili (SKH) hastalarda kardiyovaskülerhastalık riskinin arttığı bildirilmesine rağmen TSH seviyesi 5-10 µIU/L arasında olanhastaların rutin tedavisi önerilmemektedir. Biz TSH seviyesi 5-10 µIU/L arasında olanSKH'li hastalarda LT4 tedavisinin beden kitle indeksi (BKİ), sistolik ve diyastolik kanbasıncı, total kolesterol (TK), LDL kolesterol (LDL-K), HDL kolesterol (HDL-K),trigliserid (TG), fibrinojen, homosistein, high sensitif CRP (HsCRP), ortalama karotisintima media kalınlığı (KİMK) gibi kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkisinideğerlendirmeyi amaçladık.Materyal ve Metod: Çalışmaya TSH seviyesi 5-10 µIU/L arasında olan 60SKH'li hasta alındı. Hastalar tedavi (30) ve kontrol (30) grubu olmak üzere iki grubaayrıldı. Çalışma başında her iki gruptaki hastaların da BKİ, sistolik ve diyastolik kanbasıncı, TK, LDL-K, HDL-K, TG, fibrinojen, homosistein, HsCRP, KİMK ölçümleriyapıldı. Tedavi grubundaki hastalara LT4 tedavisi başlandı (50 Mcg/gün) ve TSHkontrollerine göre doz ayarlaması yapıldı. Her iki grupta da yapılan bütün ölçümler 6 aysonra tekrarlandı.Bulgular: Her iki grup demografik özellikler, diyabetik hasta sayısı, sigarakullanan hasta sayısı, postmenapozal hasta sayısı, BKİ ve sistolik kan basıncı açısındanbirbirine benzerdi. Kronik tiroidit her iki grupta da başlıca SKH nedeniydi. Tedavigrubundaki hastaların diyastolik kan basıncı daha yüksekti. Her iki gruptaki hastalardançalışma başında elde edilen TSH, B12 vitamini, folat, HDL-K, TG, fibrinojen,homosistein, HsCRP değerleri ve ortalama KİMK ölçümleri birbirine benzerdi. Ancaktedavi grubundaki hastaların TK ve LDL-K seviyeleri daha fazlaydı. Kontrolgrubundaki hastalardan çalışma başında ve sonunda elde veriler arasında farklılıkolmadığı tespit edildi. Tedavi grubunda ise hastaların TSH, LDL-K, fibrinojenseviyeleri ve KİMK'nın azaldığı, HDL-K seviyelerinin ise arttığı tespit edildi.Sonuç: LT4 tedavisinin aterojenik lipid profili, fibrinojen seviyesi veKİMK'da düzelmeye neden olduğunu bulduk. Bu nedenle TSH seviyesi 5-10 µIU/Larasında olan hastalarda değiştirilebilir kardiyovasküler rik faktörlerinin önlenmesi içinLT4 tedavisinin gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
278. SUMMARYIntroduction and Objective: Although cardiovascular risk was increased inpatients with subclinical hypothyroidism (SCH) routine treatment is not recommendedin patients with TSH level between 5 and 10 µIU/L. Therefore, we aimed to evaluate theeffect of levothyroxine treatment on cardiovascular risk factors such as body mass index(BMI), systolic and diastolic blood pressure, total cholesterol (TC), LDL cholesterol(LDL-C), HDL cholesterol (HDL-C), trigylceride (TG), fibrinogen, homocysteine, highsensitivity CRP (HsCRP) and mean carotid artery intima media thickness (CIMT) inpatients with SCH and TSH level between 5 and 10 µIU/L.Material and Method: A total 60 SCH patients with TSH level between 5 and10 µIU/L included into the study. Patients were randomized into two groups astreatment and control group. At the beginning of the study; BMI, systolic and diastolicblood pressure, TC, LDL-C, HDL-C, TG, fibrinogen, homocysteine, HsCRP, meanCIMT were measured in each group. LT4 treatment was given to patients in treatmentgroup and dosage tapered according to TSH level. All measurements were repeated ineach group after six months.Results: Both groups were similar for demographic properties, diabetic,smoker and post-menaposal patient ratio, BMI, systolic blood pressure. Chronicthyroiditis was the main etiological factor of SCH in each group. Diastolic bloodpressure was higher than control in treatment group. Baseline TSH, vitamin B12, folicacid, HDL-C, TG, fibrinogen, homocysteine, HsCRP levels and mean CIMT weresimilar in both groups. However, TC and LDL-C levels were higher in treatment group.There were no differences between baseline and after six month measurements incontrol group. In addition; TSH, LDL-C, fibrinogen and mean CIMT decreased andHDL-C level increased in treatment group.Conclusion: In present study we found that LT4 therapy associated withimprovement in atherogenic lipid profile, fibrinogen level and mean CIMT. Therefore,we suggest that LT4 therapy is necessary for the prevention of modifiablecardiovascular risk factors in patients with TSH level between 5 and 10 µIU/L.