Romatoid artrit'li hastalarda serum neopterin düzeyi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
Relationship between serum neopterin levels and disease activity in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 192314
  2. Yazar: RUKİYE TAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
47ÖZETRA, özellikle diartrodiyal eklemleri tutan, simetrik, eroziv sinovit ilekarakterize, ciddi deformiteler ve özürlülük gelişebilen, kronik, inflamatuar sistemikbir hastalıktır. Hastalığın etyopatogenezi tam olarak bilinmemektedir.Etyopatogenezde genetik, çevresel, bakteriel, viral ve immunolojik faktörlerinüzerinde durulmaktadır. Hastalığın başlamasında T hücrelerinin rolü olduğu,kronikleşmesinde T hücreleri, monosit ve makrofajlar ve bu hücrelerden salınansitokinler sorumlu tutulmaktadır.Neopterin hücresel immün sistem aktivitesini gösteren bir immünolojik birbelirteçtir. Aktif T hücrelerinden salgılanan IF-gama'nın etkisi ile monosit vemakrofajlardan salgılanır. Çalışmalarda hücresel immün sistem aktivasyonu ileseyreden otoimmün hastalıklar, enfeksiyonlar, allograft rejeksiyonları vemalignitelerde vücut sıvılarında neopterin düzeylerinin yükseldiği gösterilmiştir.RA'in patogenezinde T hücre aracılı immünitenin rol oynamasından yolaçıkarak takip ve tedavi altındaki kronik RA'li hastaların hastalık aktivitesi ile serumneopterin düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmaya, ARA tanı kriterlerine göretanı konmuş 30 Romatoid artritli hasta dahil edildi. Kontrol grubu ise hasta grubu ilecins ve yaş açısından benzer özelliklerde, hiçbir sistemik hastalığı ve ilaç kullanımöyküsü bulunmayan 60 sağlıklı olgudan oluşmaktaydı. RA'li hastaların hastalıkaktivitesi DAS28 skorlaması kullanılarak belirlendi. RA'li hastaların ortalama serumneopterin düzeyleri kontrol grubundan daha yüksek olarak saptandı Hastalıkaktivitesi ile serum neopterin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki yoktu.RA hastalarında kontrollere göre serum neopterin düzeylerinde artış olmaklabirlikte hastalık aktivitesi ile anlamlı bir ilişki olmaması nedeniyle, kronik romatoidartritli hastalarda serum neopterin düzeylerinin hastalık aktivitesini yansıtmadığısonucuna vardık. Hasta sayımızın az olması nedeniyle daha geniş hasta grupları ileyapılacak ileri çalışmalara gereksinim olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
48SUMMARYRheumatoid Arthritis is a chronic systemic inflammatory disease that causessevere deformity and disability, characterised by symmetric erosive synovitis whichespecially involves diarthrodial joints. The ethiopathogenesis of the disease is notexactly known; genetic, environmental, bacterial, viral and immunological factorsare suspected. T cells are supposed to take part in the beginning of the disease asmonocytes, macrophages, T cells and cytokines mediated from these cells areresponsible from the chronic progress.Neopterine is an immunological marker that indicates cellular immune systemactivity. It is secreted from monocytes and macrophages under impression of activeT cell mediated interferone gamma. Studies show that neopterine levels are increseadin activation of cellular immune system such as autoimmune diseases, infections,allograft rejections and malignities.Considering the role of T cell mediated immunity in the pathogenesis of RAwe investigated the association between the serum neopterine levels and the diseaseactivity in chronic RA in patients under treatment and control. Thirty rheumatoidarthritis patient diagnosed according to ARA criteria are involved in the study group.Control group involved 60 healthy subjects without any systemic illness and drugusage and was similar with the study group by means of age and gender. The diseaseactivity of RA patients was determined by DAS28 score. The average of serumneopterine levels in RA patients was found higher than control group. In RA groupthere was no statistically significant correlation between the disease activity andserum neopteryne levels.Serum neopterine levels were increased in RA patients in comparison tocontrol group, however there was no correlation with the disease activity, so weconclude that serum neopteryne levels did not reflect disease activity in chronic RApatients. The sample of our study can be enlarged and further studies are required.