Akciğer kanserli olguların bronş lavajı ve serum örneklerinde human metapneumovirus rastlanma sıklığı ve akciğer kanseri ile human metapneumovirus arasındaki ilişki
Human metapneumovirus positivity frequency in bronchial washing and plasmas of lung cancer patients and the relation between human metapneumovirus and lung cancer
  1. Tez No: 192315
  2. Yazar: ECE KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞIN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
VII. ÖZETAkciğer kanseri etiyolojisinde bazı virüslerin varlığı kanıtlanmıştır.Araştırmamızda, akciğer kanserli olguların bronş lavajı ve serum örneklerinde hMPVrastlanma sıklığının ve akciğer kanseri ile hMPV arasındaki ilişkinin araştırılmasıamaçlandı.Çalışmaya, akciğer kanseri tanısı alan 70 hasta ve kontrol grubu olarak kabuledilmiş 30 sağlıklı kişi seçildi. Olgulardan, 5 cc periferik kan örneği alındı ve -80ºC'de saklandı. Akciğer kanseri ön tanısıyla bronkoskopi işlemi yapılan hastalardanişlem sırasında alınan bronş lavajı örneklerinde 5 cc ayrılarak çalışılmak üzere -80ºC'de saklandı. Hasta ve kontrol grubundan alınan örnekler hMPV açısından PCRyöntemiyle araştırıldı.Çalışmaya alınan 70 akciğer kanserli olgunun 65'i (% 93) erkek, 5'i (% 7)kadın idi. Yaş ortalaması 61.44 ± 9.65 (44-81 yaş) idi. Kontrol grubunu oluşturan 30sağlıklı kan donörünün 10'u (% 33) kadın, 20'si (% 67) erkek ve yaş ortalaması 51(40-55 yaş) idi. Akciğer kanserli 70 olgunun 54'ü (% 77) KHDAK tanısı alırken, 16'sı(% 23) KHAK tanısı aldı. KHAK tanısı alan 16 olgunun 9'u (% 56) sınırlı hastalık, 7'si(% 44) yaygın hastalık olarak değerlendirildi. KHDAK tanısı alan 54 olgunun 22'si (%41) skuamöz hücreli karsinom, 14'ü (% 26) adenokarsinom, 2'si (% 4) diğer gruptu (1olgu nöroendokrin tümör, 1 olgu büyük hücreli tümör). 16 olguda (% 29) tipayrımlanma yapılamadı. KHDAK tanısı alan olguların 2'si (% 4) evre I, 1'i (% 1) evreII, 2'si (% 4) evre IIIA, 27 `si (% 50) evre IIIB, 16'sı (% 30) evre IV olarakdeğerlendirildi. Olguların 6'sı (% 11) tanı sonrası takiplerine gelmedikleri içinevreleme yapılamadı.Akciğer kanseri olgularında ve kontrol grubunda serum ve kanser grubundabronş lavajı örneklerinde PCR yöntemi ile hMPV varlığına rastlanmadı.Bu çalışmada ileri yaş, immün yetmezlik ve sigara içimi nedeniyle virüsaçısından riskli olarak düşünülen akciğer kanseri ile hMPV arasında belirgin bir ilişkibulunamamıştır. Ancak olgu sayısının azlığı, olguların asemptomatik olması veyöntemle ilgili sorunlar sonuçları etkilemiş olabilir. Bu nedenle daha geniş serilerdeyapılacak çalışmalara gereksinim duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
VIII. NG L ZCE ÖZETPresence of some viruses in the etiology of lung cancer has been described.In our study, it is aimed to investigate the prevelance of hMPV in bronchial lavageand serum of patients with lung cancer and the relation of hMPV with lung cancer.70 patients with lung cancer and 30 healthy subjects as a control group wereincluded in the study. 5 cc peripheral blood sample was obtained from all subjectsand was kept at -80 ºC. 5 cc bronchial lavage from patients who underwentbronchoscopy for the diagnosis of lung cancer was obtained and kept at -80 ºC.Specimens obtained from all subjects were investigated for presence of hMPV withPCR method.The mean age of 65 (93 %) male and 5 (7 %) female cases was 61.44 ± 9.65(44-81) years in lung cancer patients. In control group the mean age of 20 (67 %)male and 10 (33 %) female cases was 51,00 (40-55) years. There were 54 (77 %)nonsmall cell lung carcinoma and 16 (23 %) small cell lung carcinoma. In patientswith small cell lung carcinoma, there were 9 (54 %) patient with limited disease.Histopathologic diagnosis of patients with nonsmall cell lung carcinoma were 22 (41%) squamous cell carcinoma, 14 (26 %) adenocarcinoma, 2 (4 %) others (1neuroendocrine tumour, 1 large cell carcinoma). In 16 (29 %) patients, type of cancerwere not identified. Stage of patients with nonsmall cell carcinoma was 2 (4 %) StageI, 1 (1 %) Stage II, 2 (4 %) Stage IIIA, 27 (50 %) Stage IIIB, and 16 (30 %) Stage IV.In 6 patients, staging was not done due to the lack of follow up.hMPV was not found in bronchial lavage and serum in patients with lungcancer and serum in control subjets with PCR method. Any relation with lung cancerand hMPV was not shown in our study.It was thought that there may be risk for the presence of virus due to the oldage of patients, immune deficiency and smoking, but relationship between hMPV andlung cancer was not observed. This may be the result of small number of subjects,asympomatic patients, and methodological problems. For this reason, studies donewith large series are needed.