MCI ve alzheimer hastalarında f2α-izoprostan ve melatonin seviyelerinin bilişsel durumla ilişkisi
The relationship between f2α isoprostane, melatonin levels and cognitive state in patients with MCI and alzheimer disease
  1. Tez No: 192313
  2. Yazar: FEVZİYE BURCU ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAMIK DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZETMCI ve Alzheimer Hastalarında F2α-izoprostan ve Melatonin SeviyelerininBilişsel Durumla İlişkisiOksidatif stresin göstergelerinden kabul edilen F2α-izoprostan veantioksidatif-antiamiloidojenik etkileri ile nöroprotektif etki gösteren melatoninkonsantrasyonlarını hafif kognitif bozukluk ve Alzheimer tipi demans tanısı almışvakalarda ve kontrollerde ölçerek, hafif kognitif bozukluk evresinde bu markerlerinölçümlerinin erken tanıya katkısı olup olmayacağının gösterilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada Alzheimer Hastalığı (AH) grubu, Hafif Kognitif Bozukluk (MCI) veKontrol grubu şeklinde üç grup oluşturuldu. Klinik olarak MCI tanısı Petersenkriterlerine, Alzheimer tipi demans tanısı ise DSM-IV kriterlerine göre konuldu.MMSE skoru 24 ve altında olanlar kognitif fonksiyonu bozulmuş olarak kabul edildi.DSM-IV ve Petersen tanı kriterlerini karşılamayan, kognitif fonsiyonları normalolan, MMSE skoru >26 olanlar kontrol grubuna dahil edildi.AH grubu yaş ortalaması79.05 ± 8.93, MMSE skoru 14.7 ± 4.3 olan 8'i kadın 12'si erkek 20 kişi, MCI grubuyaş ortalaması 73.95 ± 7.19, MMSE skoru 22.0 ± 1.3 olan 12'si kadın, 9'u erkek 21kişi, kontrol grubu yaş ortalaması 71.59 ± 6.65, MMSE skoru 27.9 ± 1.3 olan 9'ukadın 13'ü erkek 22 kişiden oluşturuldu. Serum melatonin düzeyi RIA yöntemi ileçalışıldı. Plazma total 8-izoPGF2α düzeyi EIA yöntemi ile çalışıldı.Gruplar arasında melatonin değerleri karşılaştırıldığında Alzheimer grubu veMCI grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.009). 8-izoPGF2αseviyeleri karşılaştırıldığında Alzheimer grubu ve kontrol grubu arasında istatikselolarak anlamlı fark bulundu (p=0.022). MMSE değerleri ile 8-izoPGF2α arasındanegatif korelasyon (r = - 0.459, p= 0.00), MMSE değerleri ile melatonin seviyeleriarasında pozitif korelasyon saptandı. (r =0.317, p= 0.011).Sonuç olarak, MCI'li hastalarda serum melatonin ve plazma 8-izoPGF2αdüzeyleri, AH riskini göstermesi açısından kullanılabilecek erken tanı markerleriolarak anlamlı bulunmadı. MMSE değerleri ve plazma 8-izoPGF2α düzeyleri arasındanegatif korelasyon olmasına, kontrol grubuna göre Alzheimer grubunda plazma 8-izoPGF2α düzeyleri yüksek bulunmasına rağmen, 8-izoPGF2α düzeylerinin erken tanımarkeri olarak bir değeri olmayıp, bu sonuç AH'nda oksidatif stresin rolü olduğugörüşünü destekleyici olarak değerlendirildi.43
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Relationship Between F2α isoprostane, Melatonin Levels and CognitiveState In Patients With MCI and Alzheimer DiseaseBy measuring F2α-isoprostane which is accepted as an oxidative stress indicatorand melatonin concentrations which shows neuroprotective effect by its antioxidativeand antiamiloidogenic influences in cases diagnosed as MCI and dementia of theAlzheimer type, we have intended to demonstrate whether the measurement of thesemarkers contributed the early diagnosis in MCI stage or not.In the study, three groups were composed as Alzheimer Disease group, MCIgroup and control group. The diagnosis of MCI was established according toPeterson criteria and the diagnosis of dementia of the Alzheimer type was establishedaccording to DSM-IV criteria. The patients whose MMSE score was 24 and lowerthan 24 were accepted as having impaired cognitive functions. The patients whoseMMSE scores were higher than 26 and which had normal cognitive functions and didnot meet DSM-IV and Peterson diagnostic criteria were included in control group.AD group was consisted of 20 patients (8 women and 12 men) which had 79.05±8.93mean age and 14.7±4.3 MMSE score. MCI group was consisted of 21 patients (12women and 9 men) which had 73.95±7.19 mean age and 22.0±1.3 MMSE score.Control group was consisted of 22 persons (9 women and 13 men) which had71.59±6.65 mean age and 27.9±1.3 MMSE score. Serum melatonin levels weremeasured by RIA method. Plazma total 8-isoPGF2α levels were measured by EIA.When melatonin levels were compared between MCI group and Alzheimergroup, significant difference was observed statistically (p=0.009). When 8-isoPGF2αlevels were compared between Alzheimer group and control group, significantdifference was observed statistically (p=0.022). Negative correlation between MMSEscores and 8-isoPGF2α levels was found (r = - 0.459, p= 0.00). Positive correlationbetween MMSE scores and melatonin levels was found (r =0.317, p= 0.011).In conclusion, serum melatonin and plasma 8-isoPGF2α levels have nosignificance that may be used as early diagnostic markers with respect to be anindicator of AD risk in patients with MCI. Although there was a negative correlationbetween 8-isoPGF2α levels and MMSE scores and 8-isoPGF2α levels in Alzheimer44group was found to be higher than control group, 8-isoPGF2α levels have no value asan early diagnostic marker. This result was evaluated to support the opinion aboutthe role of oxidative stress in AD.45