Romatoid artritte triptofan yıkımı ve immün aktivite ilişkisi
Relationship of tryptophan degradation with immune activity in rheumatoid arthritis
- Tez No: 260767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Romatoid artrit etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, sistemik, inflamatuvar, otoimmün bir hastalık olup hafiften şiddetliye doğru seyreden farklı klinik görünüm sergilemektedir. İmmün aktivasyona ve inflamasyona bağlı olarak IFN-? ve TNF-? düzeylerindeki artış İndolamin 2,3-dioksijenaz (IDO) enzim ekspresyonunu artırırken, monosit, makrofaj ve dendritik hücrelerde neopterin sentezini de artmaktadır.Bu çalışmada ARA kriterlerine göre romatoid artrit tanısı almış 32 hasta ve 20 sağlıklı kişide HPLC ile serum triptofan ve kinürenin düzeyleri, ELISA yöntemiyle serum neopterin ve TNF-? düzeyleri ölçüldü. Triptofan yıkımının ve indolamin 2,3-dioksijenaz enzim aktivitesinin göstergesi olarak kinürenin/triptofan oranı değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, hastalık süresi ve metotreksat tedavisinin ölçülen parametreler üzerine etkisi incelendi.Serum triptofan, kinürenin, neopterin ve TNF- ? düzeyleri bakımından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Romatoid artritli hastalarda sağlıklı kontrollere kıyasla CRP, ESR ve RF düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
RA is a systemic, inflammatory, autoimmune disease with completely unknown etiology. It?s clinical symptoms can be observed in different ways ranging from mild to severe symptoms. The increase in IFN-? and TNF-? levels depending on immune activation and inflammation, increases both expression of indolamine 2,3-dioxygenase and neopterin synthesis in monocytes, macrophages and dendritic cells.In this study, we measured the levels of tryptophan and kynurenine by using HPLC technique, and the levels of serum neopterin and TNF-? by using ELISA technique in 32 patients diagnosed as RA based on ARA criteria and 20 healthy subjects. The ratio of kynurenine to tryptophan is evaluated as a measure of tryptophan degradation and indolamine 2,3-dioxygenase enzyme activity. We evaluated the effects of age, gender, duration of disease and methotrexat treatment on the measured parameters.There was no significant difference between the patient and healthy subjects in terms of serum tryptophan , kynurenine, neopterin and TNF-? levels (p>0.05). The CRP, ESR and RF levels of patients with rheumatoid arthritis were higher than those of healthy subjects (p0.05).