Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu olan kadınların fonksiyonel kapasiteleri ile fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparation of functional capacity and physical fitness levels of women with fibromyalgia and myofascial pain syndrome
- Tez No: 192329
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARZU DAŞKAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fibromiyalji ve Miyofasiyal Ağrı Sendromu Olan Kadınların Fonksiyonel Kapasite ileFiziksel Uygunluk Düzeylerinin KarşılaştırılmasıNeslihan ALKANFibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromları en sık rastlanan kas iskelet sistemi kaynaklı ağrınedenleridir. Sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığında, fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromluhastaların fonksiyonel kapasiteleri ve günlük aktivite düzeyleri azalmıştır. Bu çalışmanınamacı, fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromlu kadınların fonksiyonel kapasitelerini vefiziksel uygunluk düzeylerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktı. Çalışmamız, BaşkentÜniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğinde tanısıkonan 30 miyofasiyal ağrı ve 30 fibromiyalji sendromlu kadın ile 30 sağlıklı kadın olguüzerinde gerçekleştirilmiştir. Olgulara Bruce protokolüne göre maksimal semptomla limitliegzersiz testi uygulanmıştır. Olguların ağrı vizüel analog skala ileşiddetlerideğerlendirilmiştir. Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk düzeyinin belirlenmesi amacıyla vücutkompozisyonu, kas kuvveti, enduransı, esneklik ve denge ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparation of Functional Capacity and Physical Fitness Levels of Women withFibromyalgia and Myofascial Pain SyndromesNeslihan ALKANFibromyalgia and myofascial pain syndromes are the most common causes ofmusculoskeletal pain. It was shown that; when compared to healthy subjects, functionalcapacity and daily activity levels decreased in patients with fibromyalgia and myofascial painsyndromes. The aim of this study was to evaluate and compare functional capacity andphysical fitness levels in women with fibromyalgia and myofascial pain syndromes. Our studyhas been carried out in Başkent University Medical School, Department of Physical Medicineand Rehabilitation outpatient clinics, on 30 myofascial pain , 30 fibromyalgia syndrome and30 healthy women. We performed symptom-limited maximal exercise test using Bruceprotocol. The samples' pain severity was assessed by visual analog scale. Measurement ofbody composition, muscle strenght, endurance, flexibility and balance were done forevaluation of health related physical fitness.