Vitiligolu hastaların psikiyatrik açıdan değerlendirilmesi vekontrol grubu ile karşılaştırılması
Psychiatr?ic assessment of vitiligo pat?ents and comparation with the control subjects
- Tez No: 226010
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN H. ÖZSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalısmanın amacı dermatoloji polikliniğinde tedavi gören vitiligolu hastalarınınpsikiyatrik morbidite oranlarını, benlik saygılarını, anksiyete ve depresyon semptomlarını vesosyal uyumlarını arastırmaktır.YÖNTEM: Çalısmaya alınan 42 vitiligo olgusuna dermatolojik muayenenin ardından DSMIVEksen I Bozuklukları ?çin Yapılandırılmıs Klinik Görüsme (SCID-I), Hastane Ansiyete veDepresyon Ölçeği (HADÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Liebowitz SosyalKaygı Ölçeği (LSKÖ), Sheehan Yeti Yitimi Ölçeği (SYYÖ) ile değerlendirilmistir. Kontrolgrubu, hasta grubu ile yas, cinsiyet ve eğitim bakımından eslestirilmis 33 kisidenolusturulmustur.BULGULAR: Vitiligo grubunda psikiyatrik morbidite daha fazla, benlik saygısı belirginolarak daha düsük saptanmıstır (p0,05). Vitiligo olgularıiçerisinde gençlerde ve kadınlarda psikiyatrik morbiditeye daha fazla rastlanmıstır (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECT?VE: The aim of this study is investigating the psychiatric morbidity, self esteem,anxiety and depressiom symptoms and social adjustments of the patients with vitiligo whoare being treated at the dermatology policlinic.METHOD: After dermatological examination, 42 vitiligo patients were assesed by StructuredClinical ?nterview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I), Hospital Anxiety DepressionScale (HADS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), Liebowitz Social Anxiety Scale(LSAS), Sheehan Disability Scale (SDS). Control group was constituted from subjects whoare matched to patient group in terms of age, sex and education.RESULTS: Psychiatric morbidity was established more and self esteem was established lowin the vitiligo group (p0.05). Among the vitiligo cases, psychiatric morbidity was found more who are femaleand young (p0.05).