Abdominal hipertansiyon'un renal parametreler üzerine etkisi
The effects of abdominal hypertension on renal parameters
  1. Tez No: 192388
  2. Yazar: ABDULLAH SERİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKTÜRK MARALCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZABDOMİNAL HİPERTANSİYON'UNRENAL PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİDr. Abdullah SERİNUzmanlık Tezi, Genel Cerrahi Anabilim DalıTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Göktürk MARALCANNisan 2006, 106 sayfaAbdominal Hipertansiyon, akciğer solunumu yapan canlılarda spontan solunum sırasında,karın içi basıncının; atmosfer basıncını aşması olarak tanımlanır. Abdominal basıncın artmasısonucunda; sistemik etkilerin görülmesi Abdominal Kompartman Sendromu olarakisimlendirilir. Abdominal hipertansiyonun en sık nedeni intraperitoneal volüm artışıdır. İleus,pankreatit, asit, travma gibi patolojik nedenlere bağlı olabildiği gibi, gebelik gibi fizyolojiknedenlerden de kaynaklanabilir.Abdominal basıncın monitörizasyonu; direk veya indirek metodlarla olabilmektedir. Direkyöntem karın içerisine bir kateter konularak yapılan oldukça invaziv bir girişim olduğundan,mide, mesane veya vena cava inferior kateterizasyonu ile indirek olarak abdominal basınçdaha kolay ölçülebilmektedir. En yaygın yöntem Foley kateter aracılığı ile transvezikalmonitörizasyondur.Abdomen basıncına göre Abdominal Kompartman Sendromu dört evrede incelenmektedir.Oluşum mekanizması bakımından basit ama klinik olarak karmaşık görünümdeki karın içibasınç artışı; solunum yetersizliği , hipotansiyon, idrar çıkışında azalma gibi belirtileri olan,tedavi edilmediği taktirde mortal seyredebilen bir durumdur. Tedavisi dekompresyondur.Bu çalışmada, genel cerrahi yoğun bakım ünitesinde takip edilen abdominal cerrahigeçirmiş hastaların indirek olarak mesane içi basınçları ölçülerek , renal fonksiyonlarınıntakipleri yapıldı. Bu amaçla 53 olgunun mesane içi basıncını ölçmek için idrar sondasınındrenaj kısmının dış ucuna ucuna üç yollu musluk takıldı. Mesane boşaltıldı. İçerisine 50 ccsteril serum fizyolojik verildi. Üç yollu musluğun bir ucuna 50 cc lik enjektör diğer ucunadaCVP manometresi takıldı. Sırt üstü yatan hastanın simfizis pubis seviyesi sıfır noktası kabuledilerek ölçüm yapıldı.Olgular, abdominal basınca ve oluşum hızına göre dört grupta incelendi. Grup Ia :abdomen basıncı 10 -15 mmHg akut, Grup Ib : abdomen basıncı 16 - 20 mmHg akut, GrupIc : abdomen basıncı ≥ 21 mmHg akut, Grup II : abdomen basıncının bir haftadan uzun süredeoluştuğu kronik, gruplar olarak belirlendi. Yaşı 16'dan küçük hastalar, böbrek yetmezliği venörojenik mesane tanısı olan hastalar çalışmaya alınmadı.Sonuç olarak, abdominal basıncın izleminde mesane içi kateterizasyonun kolay vegüvenilir bir metod olduğu ve renal parametrelerin takibinin daha kolay olduğu tespit edildi.Anahtar Kelimeler : Abdominal hipertansiyon, Mesane kateterizasyonu, Renal parametreler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF ABDOMINAL HYPERTENSIONON RENAL PARAMETERSDr. Abdullah SERINResidency Thesis, Department of General SurgerySupervisor: Gokturk MARALCAN, MD. Assist Prof.April 2006, 106 pagesIn the cigarous making pulmoner breathing during spontan ventilation intraabdominalpressure?s exceeding atmospheric pressure is defined as abdominal hypertension. Theappearance of systemic effects as an outcome of increased abdominal pressure is defined asabdominal compartment syndrome. The most reason of abdominal hypertension isintraperitoneal volume looding. However it is due to the patologies as pancreatit, ascite,trauma, it can be sourced by the physiologic events like pregnancy.The monitorisation of abdominal pressure can be done by direct and indirect methods.Because the direct method is too invasive initiation done by applying a catheter into abdomen;abdominal pressure can be measured more easily by indirect methods like catheterization ofstomach, bladder or vena cava inferior. The most widespread method is the transvesicalmonitorisation by a foley catheter.Abdominal compartment syndrome is evaluated in four groups according to the abdominalpressure.The mechanism of formation is simple but the clinical outcome of abdominal hypertensionis complicated. Raised intraabdominal pressure is a clinical event having symptoms likerespiratuar failure, hypotension, decreasing in uriner output and it is mortal even if it is nottreated. The medical treatment is decompression.In this study, the renal functions of the patients having abdominal surgery accepted to thesurgical intensive care unit were evaluated by measuring the transvesical pressure. With theaim, in 53 patients; a three lined tap were inserted to the distal tip of the uriner catheter. Andthe bladder was emptyfied. 50 cc sterile serum physiologic was applied transvesically. Aninjector of 50 cc and CVP manometer were inserted to the sides of three line tap. Thesymphisis pubis level of the patient lying down was accepted as zero point.The cases were examined in four groups according to the abdominal pressure and theirrates of for mation. Group 1a; abdominal pressure : 10-15 mmHg , acute, Group 1b;abdominal pressure : 16-20 mmHg , acute, Group 1c; ≥ 21 mmHg , acute, Group 2;abdominal pressure raised for more than one week, chronic. The patients younger than 16years, having renal failure and neurogenic bladder were outside of the study.As a result, it was determined that the transvesical catheterization is an easy and safetymethod and the evaluation of renal parameters is easier.Key Words : Abdominal hypertension, Bladder catheterization, Renal parameters.