Laparoskopik kolesistektomi planlanan diabetes mellitus tanılı hastalarda uygulanan intraabdominal basıncın kalp hızı değişkenliği ve hemodinamiye etkisi
Effect of intraabdominal pressure on heart rate variability and hemodynamics in patients with diabetes mellitus diagnosed with laparoscopic cholestectomy
  1. Tez No: 838801
  2. Yazar: NURHAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ONK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Amacımız laparoskopik kolesistektomi operasyonunda kalp hızı değişkenliği (KHD) ölçümleri ile hemodinamik değişiklikleri değerlendirmek ve preoperatif ölçümlerimizin bize peroperatif anestezik yönetimi daha doğru yapabilmemiz adına yol gösterici olmasını sağlamaktı. Gereç-Yöntem: Çalışmamıza elektif laparoskopik cerrahi geçirecek 40 yaş ve üzeri, Diabetes Mellitus (DM) Tip II dışında ek hastalığı bulunmayan, ASA I, II ve III risk grubundaki 143 hasta dahil edildi. Çalışmamıza katılmayı kabul etmeyen, 40 yaş altında olan, laparoskopik cerrahinin kontraendike olduğu, Tip-1 diyabeti olan, kontrol altında olmayan hipertansiyonu (HT) olan, aritmileri olan, alkol veya herhangi bir ilaç bağımlılığı olan, ASA IV-V risk grubunda olan, operasyona laparoskopik başlanıp laparotomik sürdürülen, batın içi basıncı artırabilecek yada pulmoner hipertansiyona neden olabilecek ek hastalığı olan, şok, dekompanse kalp veya solunum yetersizliği olan, böbrek veya karaciğer yetersizliği olan, periferik nöropatisi olan, kronik nörolojik hastalığı olan, kronik kardiyovasküler hastalığı olan, kullanılacak ilaçlara karşı bilinen alerjisi olan, zor entübasyon düşünülen, obezitesi olan ve rejyonel anestezi uygulanacak hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kontrol grubu (n:77): DM (-) olan hastalar, DM grubu (n:66) DM Tip II (+) olan hastalar olarak belirlendi. Tüm hastalarda preoperatif HbA1C, oksijen satürasyonu (SpO₂), hemodinamik parametreler [sistolik, diyastolik, ortalama arter basınçları (SAB, DAB, OAB), kalp atım hızı (KAH)] ve KHD parametreleri; intra ve postoperatif SpO₂, hemodinamik ve KHD parametreler ölçüldü. Laparoskopik kolesistektomi sırasında intraabdominal basınç (İAB) 10-12 mmHg olacak şekilde uygulandı. Bulgular: SAB, DAB, OAB ve KAH indüksiyon ile azalırken insüflasyon ile arttı ve Postoperatif 24. saatte düşüş gösterdi. Gruplar arası değerlendirmede; DAB'ın insüflasyonda DM grubunda daha düşük, KAH'ın ise indüksiyonda DM grubunda daha yüksek olması dışında farklılık saptanmadı. Preoperatif KHD parametreleri genel olarak DM grubunda daha düşük olup indüksiyon sonrası SDNN, SDNN indeks, triangüler indeks, HF ve LF v parametrelerinde düşüş saptandı. DM grubunda SDNN, SDNN indeks ve LF parametrelerindeki düşmenin daha fazla olduğu bulundu. İnsüflasyonda SDNN, SDNN indeks, HF ve LF parametreleri düşerken, triangüler indekste artış tespit edildi. Postoperatif SDNN, SDNN indeks, HF ve LF parametreleri kontrol grubunda daha fazla olmak üzere artış gösterirken triangüler indeks gruplar arasında benzer seviyede düşüş gösterdi. Postoperatif değerleri preoperatif değerlerle kıyasladığımızda DM grubunda SDNN, SDNN indeks, HF, LF ve LF/HF parametreleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük kaldığı tespit edildi. Sonuç: Laparoskopik cerrahide artan intraabdominal basınca diyabetik hastaların daha duyarlı olduğunu ve kardiyak otonom fonksiyonlar üzerine oluşan etkilerin hemodinamik verilere klinik olarak yansımadan KHD ölçümleri ile tespit edilebileceğini ayrıca preoperatif LF ve/veya HF değeri 100'den küçük olan diyabet hastalarının otonom nöropati açısından riskli olduğunu ve anestezi yönetiminin daha dikkatli yapılması gerektiğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aim to evaluate the hemodynamic changes using the heart rate variability (HRV) measurements in laparoscopic cholecystectomy patients. And we expect these preoperative measurements will guide us for a better preoperative anesthesia management. Materials and Methods: We included 143 patients above 40 years old that will undergo elective laparoscopic surgery with American Society of Anesthesiologists (ASA) risk score of I, II and III, and has no other comorbidities except Diabetes Mellitus Type II. The following patinets were excluded from the study;  Patients that refused to participate in our study,  That were younger than 40 years old,  Patients in which laparoscopic surgery were contraindicated,  Patients with Type I Diabetes, uncontrolled hypertension (HT), or arrythmias,  Patients with alcohol or drug dependency,  Patients with ASA risk score of IV and V,  Patients that were started as laparoscopik but ended up with laparotomic surgery,  Patients with comorbidities that could increase the abdominal pressure or cause pulmonary hypertension,  Patinets with shock, decompensated heart/respiratory failure, renal/hepatic faliure, peripheral neuropathy, chronic neurologic/cardiovascular disease,  Patients with known allergy to anesthesic agents,  Patients with obesity, difficult intubation risk and  Patients that will undergo regional anesthesia. Control group (n=77) were patients with no Diabetes [DM (-)] and DM group (n=66) were patients with Type II Diabetes [DM (+)]. These parameters were vii measured in all patients preoperatiely: Hemoglobin A1C (HbA1c), oxygen saturation (SpO2), hemodynamic parameters such as; systolic, diastolic, mean arterial pressures and heart rate, Heart Rate Variability (HRV) parameters, intra- and postoperative SpO2. The intraabdominal pressure was set as 10-12 mmHg during the laparoscopic cholecystectomy procedure. Findings: Systolic, diastolic and mean arterial pressure and heart rate parameters decreased with induction, increased with insufflation and decreased again in postoperative 24th hour. The blood pressure changes were similar in two groups with one exception; diastolic arterial pressure increased more in DM group during insufflation. The changes in heart rate values were similar in two groups except it was lower in DM group during induction. Preoperative HRV parameters were lower in DM group and post induction SDNN, SDNN index, triangular index, HF and LF parameters tended to decrease. The decrease of SDNN, SDNN index and LF parameters were significantly higher in DM group. While triangular index rised during insufflation; SDNN, SDNN index, HF and LF parameters decreased. Postoperative SDNN, SDNN index, HF and LF parameters increased in both groups but more in control group, triangular index decreased similarly in both groups. When we compare the postoperative and preoperative parameters; SDNN, SDNN index, HF, LF and LF/HF values in the DM group were significantly lower than the control group. Results: We established that diabetic patients are more susceptible to higher intraabdomnial pressures in laparoscopic surgery and that we can identify the cardiac autonomous effects via HRV measurements before the clinically changes appear. Also we found that diabetic patients with preoperative LF and/or HF