Deneysel omurilik yaralanması oluşturulan sıçanlarda insan umbilikal kord kanı transplantasyonunun etkisinin incelenmesi
Therapeutic evaluation of human umbilical cord blood transplantation on the experimental spinal cord injury in rats
- Tez No: 192391
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM ÇIRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETSpinal kord travmalarında nörolojik fonksiyonlarda iyileşmeye yönelik pekçok çaba sarf edilmesine rağmen spinal kord travmalarının tedavisinde birtakımsınırlamalar vardır. Omurilik hasarını önleyici ve rejenerasyon yapıcı tedavileriiçeren farklı tiplerde tedavi yaklaşımları bildirilmiştir. Kemik iliği, periferik kan,umbilikal kordon kanı ve embriyonik dokuları içeren farklı kaynaklardan eldeedilmiş kök hücreler pluripotent özellikte olup çeşitli hücrelere farklılaştığıbilinmektedir. nsan umbilikal kordon kanı diğer kaynaklara göre daha fazlapluripotent hücre içermektedir, immün reaksiyon oluşturma riski daha azdır. nsanumbilikal kordon kanı hücrelerinin, gelecekte spinal kord yaralanmalarınıntedavisinde kullanımı daha yaygın olabilecektir.Bu çalışmada, sıçanlarda, torakal spinal kordda deneysel omurilik yarı kesisioluşturduk. Bu çalışmada sıçanlar dört gruba ayrıldı (her grup n=6). Sıçanların birgrubunda sadece torakal laminektomi oluşturuldu (1. grup). Bir grubalaminektomi ve torakal spinal korda omurilik sağ yarı kesisi oluşturuldu (2. grup).Yarı kesi oluşturulmuş bir gruptaki sıçanlara yeni elde edilmiş insan umbilikalkordon kanı yaralanma sonrası 0. günde implante edildi (3. grup) ve diğer birgruptaki yarı kesi oluşturulmuş sıçan grubuna yaralanma sonrası 4. günde insanumbilikal kordon kanı implante edildi (4. grup). Sıçanların motor fonksiyonlarınörolojik muayene, rotarod performans testi ve eğik düzlem testleri ile klinikolarak değerlendirildi. Histopatolojik inceleme için spinal kord çıkarılmadan öncesıçanların refleks değerlendirmeleri yapıldı. Sonuçlarımız, insan umbilikal kordonkanı transplante edilen gruplarda transplantasyon yapılmayan gruplakarşılaştırıldığında hem klinik hem de nörofizyolojik düzelme göstermiştir.nsan kordon kanı, kök hücreden zengindir, kolay elde edilebilir ve alıcıdagraft versus host reaksiyon için daha az risk taşımaktadır. nsan kordon kanıserumu kök hücre promotör faktörleri taşıdığı da bildirilmektedir, bundan dolayıçalışmamızda hücre ayrıştırması yapmadık. Kordon kanı saklanmasının kökhücreler üzerinde bazı olumsuz etkiler yapmasının rapor edilmesinden dolayı yenitemin edilmiş kordon kanı kullandık. nsan umbilikal kordon kanı, spinal kordyaralanması tedavilerinde potansiyel bir tedavi seçeneği olabilir. Gönüllü hastalarüzerinde yoğun deneysel ve klinik çalışmalar, umbilikal kordon kanı kullanımınınartı ve eksilerini tamamen göstermek için devam ettirilmelidir.
Özet (Çeviri)
THERAPEUTIC EVALUATION OF HUMAN UMBILICAL CORDBLOOD TRANSPLANTATION ON THE EXPERIMENTAL SPINALCORD INJURY IN RATSEventhough there have been many efforts to recover neuronal dysfunctionfrom spinal cord injuries, there are some limitations in the treatment of spinal cordinjuries. Different kinds of treatment approaches are underevaluation includingpreventive and regenerative therapies. The stem cells obtained from differentsources including bone marrow, peripheral blood, umbilical cord blood orembryonic tissues have been noted for its pluripotency to differentiate into variouscell types. The human umbilical cord blood cells (HUCBs) are more pluripotentand genetically flexible than others. The HUCBs could be more frequently usedfor spinal cord injury treatment in the future.In this study we have performed experimental spinal cord hemisection inthoracal spinal cord in rats. The rats were divided into four groups (n=6 each).One group of rats (GROUP 1) underwent only thoracal laminectomy. One groupof rats (GROUP 2) underwent laminectomy and right hemisection in toracalspinal cord. One group of hemisectioned rats (GROUP 3) have been implantedfresh obtained human umbilical cord blood on day 0 post injury and the other(GROUP 4) hemisectioned rat group have received cord blood on days 4 postinjury. The rats have been evaluated clinically for their motor functions with;neurologic examination, rotarod performance and inclined plane tests. They havealso underwent reflex evaluation before spinal cord removal for histopathologicalanalysis. Our results demonstrated both Clinical and neurophysiologicalimprovement in human umbilical cord blood transplanted groups compared to thenontransplanted group.Human umbilical cord blood is stem cell rich, easily available, and have lessrisk to induce graft versus host reaction in recipient. Human umbilical cord bloodserum have also noted to have stem cell promoting factors, that?s why we did notmake cell isolation in our study. We also used fresh obtained cord blood sincestorage of cord blood has been reported to have some negative effects on stemcells. Human umbilical cord blood may have a potential therapeutic use for spinalcord injury. Extensive experimental and clinical studies on voluntary subjectsshould be carried on to outline the exact pros and cons of use of human umbilicalcord blood.