Entübasyona hemodinamik yanıtı önlemede remifentanil, fentanil, esmolol, lidokain ve amiodaronun etkilerinin karşılaştırılması
Comparasion of remifentanil, fentanil, esmolol, lidokain and amiodaron in prevention of hemodynamic response in laryngotracheal intubation
- Tez No: 192392
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN GÜRSES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
VII- ÖZETÇalışmamızda genel cerrahi kliniğin de elektif girişim planlanan, 18- 60 yaşfentanil 1 μg/ kg olarak,arası, 90 hasta rastgele 6 gruba ayrılarak plasebo veremifentanil 0.5 μg / kg , esmolol 0.5 μg / kg, amiodaron 0.5 mg / kg ise lidokain % 2lik solüsyonundan 1 mg / kg olarak uygulanarak laringotrakeal entübasyona bağlısempatoadrenerjik yanıt sonucu oluşan hemodinamik yanıtı önlemesin de ki;etkinliğine bakılmıştır.Vakaların bazal, indüksiyondan 1 dakika sonra, üçüncü dakika, entübasyondansonra bir, üç, beş, onuncu dakikalardaki noninvazif tansiyon arteriyel, kalp hızı,oksijen saturasyonu ve maskeyle ventilasyondan itibaren ve entübasyondan sonrainspirasyon ve ekspirasyon havasında oksijen , desflurane ve endtidal karbondioksitdeğerleri kaydedildi.Gruplar arası karşılaştırmalarda: endotrakeal entübasyon sonrası meydanagelen hipertansiyonu önleme de, fentanil, remifentanil, esmolol daha etkinbulunmuştur. Kalp hızın da ki; artışı önlemek için de fentanil,remifentanil, esmolol,amiodaron ve lidokain etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARYIn our study , we grouped 90 patients aged between 18-60 in to six groupsrandomly , planned to be elective surgery in our General Surgery Clinic. In this sixgroups we applied fentanyl 1µg/kg , remifentanyl 0.5 µg/kg , esmolol 0.5 µg/kg ,amiodarone 0.5 mg/kg, lidocaine with %2 solution 1 mg/kg and placebo thancompared efficiency in the prevention of the hemodynamic response tosympathoadrenergic activation after laryngotracheal intubation.We measured and recorded the non-invasive arterial tension ,heart rate ,oxygensaturation at 1st and 3rd minute after basal induction, at 1st ,3rd , 5th ,10th minute afterintubation, from ventilation and after intubation we measured oxygen, lidocaine,desflurane and endtidal carbon dioxide level in inspiration and expiration air withmask.Comparision between the groups , prevention of the hypertension afterlaryngotracheal intubation fentanyl, remifentanyl , esmolol found to be more effective.Prevention of heart rate increase fentanyl, remifentanyl, esmolol, amiodarone andlidocaine found to be more effective.