Obez erişkinlerde benlik saygısı, yaşam kalitesi, yeme tutumu, depresyon ve anksiyete
Obeze persons ,self-esteem, health-relted quality of life, eating attitude, anxiety and depression
  1. Tez No: 192397
  2. Yazar: TANER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NALAN OĞUZHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obezite kronik ve ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Kişilerin sağlıkla ilgili yaşamkalitesini birçok yoldan etkileyen yaygın bir bozukluktur. Sıklıkla depresyona ve diğerpsikiyatrik bozukluklara yol açar. Bu araştırmada obez hastalarda psikiyatrik tanılar,depresyon ve anksiyete düzeyleri, yaşam kalitesi ve benlik saygısının araştırılmasıamaçlanmıştır.Bu çalışmaya 52 obez ve 43 kontrol olmak üzere 95 birey alınmıştır. SCIDgörüşmesinde obez hastaların 18'inde ( %34.6) uyum bozukluğu; 16'sında (% 30.8 )anksiyete ile giden uyum bozukluğu ve 2 bireyde (% 3.8 ) mixt tip uyum bozukluğusaptanmıştır. Hastaların 16'sı (%30.8) psikiyatrik tanı almamıştır. Stresör tanımlayan obezhastaların daha sık psikiyatrik tanı aldıkları gözlenmiştir.Obez hastalarda HAM D ve HAM A puanları kontrol grubuna göre daha yüksekbulunmuştur. Yaşam kalitesinde, sadece yaşam kalitesinin fiziksel alanında anlamlı farklılıkbulunmuştur. Benlik saygısı ölçeği kontrollerden farklı bulunmamasına rağmen obezgrubunda Beden kitle indeksi (BK ) ile eğitim yılı ve benlik saygısı arasında negatifkorelasyon saptanmıştır.Sonuç olarak bu çalışmada obez hastaların psikiyatrik hastalık ve stres gibi bazıfaktörlerden etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disorder and a serious public health problem. Obesity is a commondisorder that affects a person?s health-related quality of life in a number of ways. Obesityoften leads to reactive depression and other psychiatric disorders. In this study, it is aimed toinvestigate psychiatric diagnosis, levels of depression and anxiety, health-related quality oflife, and self-esteem in a group of obese patients.Total 95 individuals, 52 obese individuals and 43 control subjects, were been includedthis study. The Structural Clinical Interview for DSM-IV (SCID) were performed and wefound 18 (34.6%) had adjustment disorder, 16 ( % 30.8) had adjustment disorder with anxietyand 2 ( % 3.8) had adjustment disorder with mixt type anxiety and depressed mood of obesepatients. Sixtheen of the obese patients did not have any psychiatric diagnosis. Obese patientswho were suffering from the stressor factors had more frequent psychiatric diagnosis thanwho were not.In obese patient HAM A and HAM D scores were higher than control subjects? scores.Statistical significance in physical area was found in quality of life scales. Significance of theEating Attitude Test was thought to be related to eating behaviour. Although no significantdifference was in Cooper self-esteem inventory, a negative correlation was found betweenBMI and education year and self-esteem inventory.In conclusion, in this study, we found that psychiatric diseases and stressor factorsaffected to obese patients.