Yumuşak doku kitlelerinin benign ve malign ayırımında dinamik kontrastlı MRG incelemenin yeri
The role of the dynamic enhanced MRI in the differantiation of benign and malignant soft tissue tumours
- Tez No: 192396
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI MUAMMER KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETManyetik rezonans görüntüleme (MRG), yumuşak doku kitlelerinindeğerlendirilmesinde etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Bununla birliktekonvansiyonel MRG benign ve malign ayrımında yeterince özgül değildir. Buçalışmada dinamik MRG'nin yumuşak doku tümörlerinde benign ve malignayrımının yapılmasındaki değeri araştırılmıştır.Yumuşak dokuda kitle nedeniyle incelenen 15-73 yaşları arasında 22olguda fast field eko sekansı kullanılarak Gd-DTPA öncesi ve sonrası dinamikincelemeler yapılmıştır. Belirtilen görüntüler kullanılarak oluşturulan zamansinyal intensite eğrileri yardımıyla birinci (K1) ve ikinci dakika (K2) kontrastlanmaile maksimum tepe kontrastlanma (Kmax) ve Kmax'a erişim süresi (Zmax) vezaman SI eğri eğimleri (Emax) hesaplanmıştır. Bu parametreler kullanılarakbenign ve malign tümörler arasındaki farklılıklara yönelik ayırıcı analizleryapılmıştır.Malign tümörler için K1= %78-158 (ort: %120, SS: 22,5), K2= %86-175(ort: % 124, SS: 27.6), Kmaks=%90-201 (ort: %137, SS: 32,7), Zmaks= 39-275 sn(ort: 131 sn, SS: 87,9 sn), Emaks=0.46-6.29 (ort: 3,6, SS: 1,65) olarakbulunmuştur. Benign tümörler için ise K1= %2-139 (ort: % 60, SS: 47,2), K2=%3-167 (ort: %74, SS: 55,1), Kmaks=% 7-180 (ort: %89, SS: 56,7), Zmaks= 91-290 sn (ort: 202 sn, SS: 67,7 sn), Emaks=0.20-4.48 (ort: 1,9, SS: 1,5) olarakbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDynamic contrast enhanced MRI in the differential diagnosis of soft tissuetumorsThe value of the dynamic contrast enhanced-magnetic resonanceimaging (DCE-MRI) in differentiating benign and malignant soft tissue tumorswas investigated.Fast field echo was performed on 22 subjects (2-74 years) with softtissue tumors. Enhancement in the first min (K1), second min (K2), maximumenhancement (Kmax), time to peak enhancement (Zmax) and steepest slope(Emax) were calculated. Logistic regression and ROC analyses were performedto reveal parametric differences of benign and malignant lesions.For malignant lesions DCE-MRI parameters were as follows: K1: 78-158% (mean : %120, SD: 22,5), K2: 86-175% (mean: % 124, SD: 27,6), Kmax:90-201% (mean: %137, SD: 32,7), Zmax= 39-275 s (mean: 131 s, SD: 87,9 sn),Emax: 0.46-6.29 (mean: 3,6, SD: 1,65). For benign lesions they were found asK1: 2-139% (mean: 60%, SD: 47,2), K2=3-167% (mean: 74%, SD: 55,1), Kmax:7-180% (mean: 89%, SD: 56,7), Zmax: 91-290 s (mean: 202 s, SD: 67,7 s),Emax: 0,20-4,48 (mean: 1,9, SD: 1,5).