Tip 2 diyabetli obez hastalarda orlistatın postprandiyal trigliserid metabolizmasına etkisi
Orlistat improves postprandial triglyceride metabolism in obese patients with type 2 diabetes
- Tez No: 192398
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETTİP 2 DİYABETLİ OBEZ HASTALARDA ORLİSTAT'IN POSTPRANDİYALTRİGLİSERİD METABOLİZMASINA ETKİSİGiriş ve amaç: Aterosklerozun ve buna bağlı olarak gelişen kardiyovaskülerhastalıkların patogenezinde ve progresyonunda postprandiyal hipertrigliseridemininönemli olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Bu çalışmada, orlistatlaplasebonun, tip 2 diyabetik obez hastalarda (BKİ>30kg/m2), postprandiyal trigliseriddüzeylerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: Postprandiyal TG, glukoz ve insülin düzeylerine, orlistatın akutetkisi randomize, plasebo kontrollü bir çalışmayla değerlendirildi. Çalışma 24 tip 2diyabetik obez hasta içeriyordu. 50 gr yağ içeren standart test yemeğinden önce, 14hastaya tek doz orlistat, 10 hastaya da plasebo verildi. Plazma TG, glukoz ve insülindüzeyleri açlık ve postprandiyal 2., 4. ve 6. saatlerde ölçüldü. Postprandiayal TGdüzeyleri için eğri altında kalan alan (EAA) hesaplandı. Yine TG için düzeltilmiş eğrialtında kalan alan (dEAA) hesaplandı.Bulgular: Orlistat ve plasebo verilen gruplar arasında yaş, cinsiyet, BKİ, HbA1c, bazalTG ve total kolesterol düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu.Postprandiyal insülin ve glukoz cevaplarında, orlistat ve plasebo grupları arasındaanlamlı bir farklılık yoktu. Orlistat ile postprandiyal TG düşüşü, 4. saat TG (P=0.005) ve6. saat TG'de (P=0.002) belirgin olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYORLISTAT IMPROVES POSTPRANDIAL TRIGLYCERIDE METABOLISM INOBESE PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETESIntroduction and Objective: Accumulating data suggests that post-prandialhypertriglyceridemia is important in the pathogenesis and progression of atherosclerosis, andthus cardiovascular diseases. We aimed to assess the acute effect of the orlistat vs. placebo onpost-prandial triglyceride (TG) level in diabetic and non-diabetic obese patients.Research Design and Methods: The acute effect of orlistat on postprandial TG, glucose andinsulin levels was evaluated in a randomized and placebo-controlled study. Study included 24patients with type 2 and obesity. Before the standard test meal that contains 50 gr fat, it wasgiven one dose orlistat to 14 patients and plasebo to 10 patients. Plasma TG, glucose andinsulin levels were measured at fasting and post-prandially at 2-h interval for 6-h. Post-prandial curves were calculated as the total area under curve (AUC) for TG. The incrementalarea under the curves (d AUC) for TG was also calculated.Results: There were no statistically significant difference between the orlistat and placebogroups with regard to age, sex, BMI, HbA1C, basal triglyceride and basal total cholesterol.Post-prandial glucose and insulin responses to test meal were not significant between theorlistat and the placebo groups.