Kayseri il merkezindeki ilköğretim öğrencilerinde bilinen sağlık sorunlarının saptanması
In the centre of kayseri province determining health problems of primary school students
- Tez No: 192409
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE ÇETİNKAYA, PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK, PROF. DR. SELİM KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma Kayseri il merkezinde bulunan ilköğretim okullarında öğrenim gören 7-16 yaş grubuçocuklarda kronik hastalık, ruhsal sorunlar ve bedensel yetersizliklerin görülme sıklığını saptamakamacıyla yapılmıştır. l merkezinde bulunan ilköğretim okulları sosyoekonomik düzeye göre iyi, orta vekötü olarak tabakalandırılmıştır. Her tabakadan 1/5 örneklem oranına göre ve Basit Tesadüfi ÖrneklemeYöntemi ile seçilen 20 okuldaki 4842 öğrenciye anketler dağıtılarak ailesiyle birlikte doldurup, geritoparlamak suretiyle yürütlümüştür. Araştırmada kronik hastalık görülme oranı %18.5, bedenselyetersizlik görülme oranı %15.9, ruhsal sorunların görülme oranı %8.9 olarak bulunmuştur. lk beş sıradagörülen kronik hastalıklar; diş ve diş eti hastalıkları, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, eklem romatizması,astım ve deri hastalıklarıdır. En önemli bedensel yetersizlikler arasında ilk üç sırada görme, konuşma veişitme problemleri, ruhsal sorunlar arasında ise idrar kaçırma, ruhsal sorunlar ve tikler yer almaktadır.Kronik hastalık ve bedensel yetersizlik görülme oranı bakımından erkek ve kız öğrenciler arasındaistatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamış ancak, ruhsal sorunların erkek öğrencilerde anlamlıdüzeyde daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Araştırmada kronik hastalıklar sosyoekonomik düzeyi orta,ruhsal sorunlar ise sosyoekonomik düzeyi kötü okullarda anlamlı düzeyde daha fazla bulunmuştur.Bedensel yetersizlikler ise ekonomik durumu orta ve kötü okullarda benzer oranda saptanmıştır. Diğertaraftan kronik hastalıklar ve ruhsal sorunlar kamu okullarında, bedensel yetersizlikler ise özel okullardaöğrenim gören öğrencilerde anlamlı düzeyde daha fazla bulunmuştur. Kronik hastalıklar en fazla ilkokulikinci sınıfta görülmekte, bunu ilkokul dördüncü sınıftaki artış izlemektedir.
Özet (Çeviri)
This research is performed in order to determine sighting frequency of chronic diseases, psychologicalproblems and physical disabilties of 7-16 aged primary school students in Kayseri province.In the provincecentre, primary schools are classified as good, median and bad acording to socio-economic level. From eachlayer, according to 1/5 sampling rate and with simple coincidental sampling in 20 selected schools somequestionaires were distrubuted to 4842 students thereby filling them with their familes and bringing themagain.In the research, sighting rate of chronic diseases was found 18.5 %;physical disability 15.9%;psychological problems 8.9 %.The chronic diseases, seen in the first 5 rank, were;teeth and gingiva diseases,frequently repeated infections, joint rheumatism, asthma and skin diseases.Among the most important physicaldisabilities in the first 3 rank;speaking and auditory problems and among the pschological problems ; urineabduction, ticks and psychological problems took place.W th regard to sighting rate of physical disability andchronic disease , no meaningfull difference was found among the male and female students but ıt wasdetermined that psychological problems of male students were high in a meaningful level. It was found in theresearch that chronic diseases were high in the schools whose socio-economic level?s were median andpsychological problems were meaningfully high in the schools whose socio-economic level?s were bad.Andphysical disabilities were determined in similar rates both in the schools socio-economically median and bad.On the other hand, chronic diseases and psychological problems in public school students and physicaldisabilities in private school students were found meaningfully high.Chronic diseases were mostly seen in thesecond class of primary school and increase of fourth class follows this.