İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin duyuşsal özelliklerinin matematik dersindeki öğrenme düzeyi ile ilişkisi (Kayseri örneği)
The relationship between affective characteristics of primary school 6th grade students and their learning level in math lessons (Kayseri sample)
- Tez No: 186318
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin duyuşsal özellikleri ve sosyo-ekonomik değişkenler ile matematik dersindeki öğrenme düzeyi arasındaki ilişkiele alınmıştır. Bu tez çalışmasında öğrenme düzeyi ile en yüksek oranda ilişkiliolan değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma Kayseri il merkezindeki Osman Düşüngel, Ahmet Paşa, 75. Yıl Şh. Jn.Kom. Er Hacı Aydıncı, 100. Yıl ve Bülent Altop İlköğretim Okullarında 2003-2004öğretim yılı bahar döneminde ilköğretim 6. sınıf matematik dersine devam edenöğrencilere uygulanmıştır.Bu araştırmada duyuşsal özellikler olarak tutum ve akademik benlik kavramı;sosyo-ekonomik değişkenlerden ise cinsiyet, annenin, babanın öğrenim durumu vegelir düzeyi alınmıştır.Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma vekorelasyon tekniği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda şu bulgular elde edilmiştir:Sosyo-ekonomik köken ile ilgili değişkenlerle matematik dersindeki öğrenmedüzeyi arasındaki ilişkiCinsiyet ile matematik dersindeki öğrenme düzeyi arasında anlamlı bir ilişkibulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the relationship between 6 th. grade primary school studentsaffective characteristics and socio-economic variables and their learning level inmath subject was studied. The aim of the this thesis was to determine therelationship between the affective variables and learning level.The research was carried out at Osman Düşüngel, Ahmet Paşa, 75. Yıl Şehit Jn.Kom. Er Hacı Aydıncı, 100. Yıl and Bülent Altop primary schools in Kayseri in2003-2004 academic year.In the research, attitude and academic self-concept were used as afffectivecharacteristics. Gender, parents? level of education and the montly earnings of thefamily were used as socio-economic variables.Findings summarized as follow:The Relationship between socio-economic variables and learning level in Mathsubject:A meaningful relationship between gender and learning level in Math subject hasnot been identified.