Kurşun asetat ile oksidatif stres oluşturulmuş sıçanların çeşitli dokuları üzerine bazı kükürtlü bileşiklerin antioksidatif etkisinin incelenmesi
Investigation of antioxidant effects of some sulfur-containing compounds on various tissues: oxidative stress induced by lead acetate in rats
  1. Tez No: 192431
  2. Yazar: EMRAH ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN HALİFEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
KURŞUN ASETAT LE OKS DAT F STRES OLUŞTURULMUŞSIÇANLARIN ÇEŞ TL DOKULARI ÜZER NE BAZI KÜKÜRTLÜB LEŞ KLER N ANT OKS DAT F ETK S N N NCELENMESEmrah ÇAYLAK1. ÖZETKurşun, endüstride yaygın olarak kullanılmasından dolayı büyük bir çevresel problemoluşturmaktadır. nsan ve hayvanlar üzerine etkileriyle ilgili birçok çalışma yapılmıştır.Deneysel çalışmalarda sülfür içeren antioksidanların kurşunun zararlı etkilerine karşı yararlıolduğu gözlenmiştir.Çalışmamızda kurşun asetat ile oksidatif stres oluşturulan ratlarda sülfür içeren bazıbileşiklerin antioksidan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Wistar-Albino cinsi erkek ratlarabeş hafta boyunca, kontrol (n=10) dışında; 2000 ppm kurşun asetat tek başına (n=10) ya dagünlük oral 100 mg/kg L-metiyonin (n=10), 800 mg/kg N-asetilsistein (n=10), 50 mg/kg L-homosistein (n=10) ve i.p. 25 mg/kg α-lipoik asit (LA) (n=8) ile birlikte verildi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTINVESTIGATION OF ANTIOXIDANT EFFECTS OF SOME SULFUR-CONTAINING COMPOUNDS ON VARIOUS TISSUES: OXIDATIVE STRESSINDUCED BY LEAD ACETATE IN RATSEmrah ÇAYLAKLead causes a great environmental problem because it is being widely used in theindustry. Several studies focusing its effects on human and animals have been carried out.Sulfur containing antioxidants have been observed to have beneficial effects against lead?sdetrimental properties in experimental studies.Evaluation of antioxidant effects of some sulfur-containing compounds in rats whereoxidative stress was induced by lead acetate was the aim of our study. In addition to controlgroup (n=10), Wistar-Albino male rats were given 2000 ppm lead acetate alone (n=10), orwith daily oral 100 mg/kg L-methionine (n=10), or with 800 mg/kg N-acetylcysteine (n=10),or with 50 mg/kg L-homocysteine (n=10), or with i.p. 25 mg/kg α-lipoic acid (LA) (n=8)during five weeks. Hemoglobin (Hb) levels were analyzed by the cyanomethemoglobinmethod using Drabkin reagent in whole blood whereas superoxide dismutase (SOD) andglutathione peroxidase (GSH-Px) enzyme activities were assayed with commercially availablekits in hemolysate. Malondialdehyde (MDA) levels were determined with method of Satoh-Yagi in sera whereas vitamin A (Vit-A) and vitamin E (Vit-E) levels were determined withHPLC UV detector in plasma.