IL-1 gen polimorfizminin gastroözofagiyal reflü hastalığı'na etkisi
The effect of IL-1 gene polymorphism on gastroesophageal reflux disease
  1. Tez No: 192432
  2. Yazar: GÜLHAN AKÇİL DAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Moleküler Tıp, Patoloji, Gastroenterology, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IL-1 GEN POL MORF ZM N N GASTROÖZOFAG YAL REFLÜHASTALIĞI'NA ETK SDR.GÜLHAN AKÇ L DAYSALHelicobacter pylori prevalansı ve H. pylori ilişkili hastalıkların sıklığındaki azalmaya zıtolarak gastroözofagiyal reflü hastalığı (GÖRH) ve komplikasyonları giderek artmaktadır. H.pylori ve GÖRH arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaların sonuçları çelişkilidir. H. pyloriyebağlı inflamasyonda etkili anahtar sitokinlerden biri de IL-1 β'dır. Son yıllarda proinflamatuarIL-1 gen polimorfizmlerinin IL-1 β düzeyini artırdığı ve bunun gastrik atrofi, hipoklorhidri vegastrik kanser riskiyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda bu gen polimorfizmlerinineroziv ve non-eroziv GÖRH'deki sıklığını ve eroziv GÖRH'e karşı koruyucu rolü olupolmadığını araştırmayı amaçladık.Gastroözofagiyal reflü semptomu olan 100 hasta çalışmaya alındı. Semptom skorlarıbelirlendi. Endoskopi yapılarak histopatoloji için biyopsiler alındı, özofajit dereceleribelirlendi. Hastalara 24 saatlik pHmetri yapıldı ve IL-1 B-511/ - 31, IL-1 RN gen analizlerielde edildi.100 hastaya endoskopi yapıldı, 68 hastada özofajit saptanmazken, 32 hastada özofajitbulundu. Eroziv ve non-eroziv reflü grupları arasında H .pylori pozitifliği açısından anlamlıfark yoktu. IL-1 B-511 T/T genotipinin sıklığı H .pylori pozitif ve negatif eroziv GÖRHgrubunda anlamlı olarak düşük bulundu. IL-1 B-31 C/C genotipinin sıklığı eroziv GÖRHgrubunda daha düşük bulundu ancak fark istatistiki olarak anlamlı değildi.Sonuç olarak eroziv reflü grubunda IL-1 B-511 T/T genotipinin sıklığını non-erozivreflü grubundan anlamlı olarak düşük bulduk. Eroziv reflü grubundaki hastalarımızın çoğundahafif erozyon olmasına rağmen anlamlı fark bulmuş olmamız, IL-1 B-511 T/T genotipininGÖRH'de erozyon gelişmesinde gerçekten önemli bir rolü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF IL-1 GENE POLYMORPH SM ON GASTROESOPHAGEALREFLUX D SEASEDr. GÜLHAN AKÇ L DAYSALContrary to decrease in Helicobacter pylori prevalence and H. pylori related diseasesincidence, gastroesophageal reflux disease (GERD) and its complications are increasing bytime. The results of the studies examining the relationship between H. pylori and GERD, arecontradictory. One of the switching cytokines having effect on H. pylori related inflammation,is IL-1 β. In recent years it is shown that, proinflammatory IL-1 gene polymorphismincreases IL-1 β level and this is related to gastric atrophy, hypochlorhydria and gastriccancer risk. In our study, we aimed to investigate the incidence of this gene polymorphism inerosive and non-erosive GERD and if it has a preventive role against GERD.100 patients having gastroesophageal reflux symptoms were included in the study.Symptom scores were determined. Biopsies were taken for histopathology via endoscopy anddegrees of esophagitis were determined. 24 hours pHmeter were applied on patients and IL-1B-511/-31, IL-1 RN gene analysis were obtained.Among 100 patients who had endoscopy, esophagitis was found in 32 patientswhereas it was not found in 68 patients. There was not a statistically significant differencebetween erosive and non-erosive reflux groups for H. pylori positivity. IL-1 B-511 T/Tgenotype incidence was found significantly low in H. pylori positive and negative erosiveGERD groups. IL-1 B-31 C/C genotype incidence was found lower in erosive GERD groupbut the difference was not statistically significant.As a result we found that, IL-1 B-511 T/T genotype incidence in erosive reflux groupis significantly lower than non-erosive reflux group. Though most of our patients in erosivereflux group had mild erosion, our finding of significant difference made us think that, IL-1B-511 T/T genotype may really have an important role in erosion development in GERD.