Akım volum halkasında 'eğri altı alan' hesaplamasının KOAH şiddetini belirlemedeki yeri
Calculation of area under curve at flow-volume curve on COPD severity
- Tez No: 192460
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP SABRİ UÇAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AKIM VOLUM HALKASINDA ?EĞR ALTI ALAN?HESAPLAMASININ KOAH Ş DDET N BEL RLEMEDEK YERBerat ÖztürkKOAH, tam olarak geri dönüşümlü olmayan hava akımı kısıtlaması ile karakterize birhastalıktır. FEV1, hastalığın tanısı ve sınıflandırılması için temel parametredir. Ek olarakFEV1 düşüşü, hastalık progresyonu ve mortalite riski belirleyicisi olarak iyi bir belirteçtir.Fakat hastalığın sistemik etkilerini yansıtmada yeterli değildir. FEV1'in KOAH derecesinigüvenli olarak yansıtamamasındaki diğer nedenler ölçümle ilgili problemler ve istirahattestlerinin egzersiz kapasitesi ile ilgili yeterli öngörü sağlayamamasıdır.FEV1 ve akım volüm halkasındaki akım hızlarının; KOAH'lı hastaların fonksiyonelkapasitelerini, yaşam kalitelerini ve egzersiz performanslarını yansıtmadaki olasıkısıtlılıklarını aşabilecek ek parametrelerin türetilebileceği düşüncesiyle, akım-volümhalkasında hesaplanan, eğri altı alanının ve açıların ek katkıda bulunup bulunamayacağınıdeğerlendirmeyi amaçladık.KOAH'lı hastalar ile solunum fonksiyon testleri normal fakat sigara maruziyeti vekronik öksürük, balgam çıkarma semptomları olan risk altındaki toplam 505 hasta çalışmagrubu olarak, solunum sistemi muayeneleri ve solunum fonksiyon testleri normal bulunan 93hasta kontrol grubu olarak alındı. Her hasta için solunum fonksiyon testi, yaşam kalitesi (SF36, SGRQ) , dispne indeksi (MBS), egzersiz kapasitesi (6DYT) aynı gün içindedeğerlendirildi. Spirometri bilgisayarından, her hasta için resim formatında alınan akım volümhalkası üzerinde, Matlab program dilinde yazılan yeni bir program ile akım-volüm halkasıüzerinde türetilen alan ve açılar hesaplandı. Bu alan ve açılar ile, solunum fonksiyon testleri,yaşam kalitesi, dispne düzeyi, egzersiz kapasitesi arasındaki korelasyon hesaplandı.Korelasyon analizleri, alan ve açı hesaplamalarımızın, solunum fonksiyon testleri ilekorele olduğunu gösterdi. Yaşam kalitesi, dispne derecesi, egzersiz kapasitesi ile alan ve açıhesaplarımızın arasında solunum fonksiyon testlerine benzer korelasyonlar saptandı.
Özet (Çeviri)
CALCULATION OF AREA UNDER CURVE AT FLOW-VOLUME CURVEON COPD SEVERITYBerat ÖztürkFEV1 is a basic parameter for the diagnosis and classification of the COPD. Thedecrease in FEV1 is an important for determining the progression and mortality risk But it isnot adequate to show the systemic effects of the disease. There are problems aboutmeasurement and resting test can not make us to predict about exercise capacity.New parameters can be created to exceed the possible limits of FEV1 and flow speedin the flow-volume curve to reflect the functional capacities, life qualities and exerciseperformances of COPD patients; we aimed to evaluate if the under-curve area and theangles in the flow-volume curve have an additional help.The patients with the diagnosis of COPD or with a normal pulmonary function test butunder risk because of cigarette aspect and having symptoms like chronic cough and sputum,formed the study group including 505 patients; and 93 patients with a normal pulmonaryfunction test and a normal physical examination formed the control group We evaluated thepulmonary function test, the quality of life, dyspnea index and exercise capacity of all thepatients .?Matlab? program was used to calculate the areas and angles. The correlation betweenthese areas and angles and the pulmonary function test, the quality of life, dyspnea index, theexercise capacity was calculated.The correlation analyses showed that our area and angle calculations correlated withpulmonary function test. There were similiar correlations between the quality of life , dyspneaindex , exercise capacity and our calculations either.