Küçük hücreli dışı akciğer kanseri evrelemesinde pozitron emisyon tomografisi'nin (PET) konvansiyonel evreleme yöntemlerine katkısı
The contrubutıon of PET to conventional staging methods in non small cell lung cancer staging
  1. Tez No: 192461
  2. Yazar: BELGİN ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA AKKOÇLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETKÜÇÜK HÜCREL DIŞI AKC ĞER KANSER EVRELEMES NDEPOZ TRON EM SYON TOMOGRAF S 'N N (PET) KONVANS YONELEVRELEME YÖNTEMLER NE KATKISIAkciğer kanseri, kanserle ilişkili ölümlerin yaygın bir sebebidir. KHDAK'deevrelendirmenin doğru olarak yapılması önemli olup, bu amaçla çeşitli invaziv girişimlerve konvansiyonel görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. PET son yıllarda KHDAK'ninhem mediastinal hem de uzak metastaz evrelendirilmesinde sıkça kullanılan birgörüntüleme yöntemidir.Çalışmamızda, KHDAK'lı hastalarda; grup 1'de PET'in mediasten evrelemesindekiduyarlılığı, özgüllüğü, PPD ve NPD'ini, cerrahi girişimler ile (torakotomi, mediastinoskopi,VATS) elde edilmiş histopatolojik inceleme sonuçlarına dayanarak saptamayı ve PET iletoraks BT'nin mediasten evrelemesindeki tutarlılık oranını değerlendirmeyi, grup 2'de uzakmetastaz incelemesinde kullandığımız KGY ile PET'in tutarlılığını araştırdık.Hastaların retrospektif olarak KGY, histopatojik inceleme ve PET raporlarınaulaşılarak, mediasten ve uzak metastaz değerlendirmesi yapıldı.Mediastinal değerlendirmede N0 hastalarda toraks BT ve PET'in duyarlılığı,özgüllüğü, PPD ve NPD'i hesaplandığında PET için bu değerler sırasıyla %75, %50,%81, %40 olup, toraks BT için ise sırasıyla %75, %75, %90 ve %50 olarak saptandı.Mediasten değerlendirilmesinde histopatolojik veriler ile PET'in yüzde tutarlılık oranı%56,2, toraks BT'nin ise %62,5 olarak bulundu.Adrenal metastazlarının değerlendirilmesinde tüm KGY dikkate alınarak PET ileyüzde tutarlılığı hesaplandığında %78,3 bulunmuş olup, en yüksek tutarlılık (%81,8)BUSG ile elde edildi. Kemik metastazlarının değerlendirilmesinde ise KS ile PET'in yüzdetutarlılık oranı %67,8, akciğer metastazlarının değerlendirilmesinde de toraks BT ile PET'inyüzde tutarlılık oranı %77,5 bulundu.Sonuç olarak, PET'in mediasten değerlendirmesinde önerilmesi konusunda hastasayımızın yetersiz olması nedeniyle kesin bir görüş belirtemedik. Özellikle adrenal ve kemikmetastazlarının saptanmasında kullanımının evrelemeye katkı sağlayabileceği fikrindeolmamıza rağmen histopatolojik kanıtların olmaması nedeniyle bu konuda ileri çalışmalarıngerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE CONTRIBITION OF PET TO THE CONVENTIONAL STAGINGMETHODS IN NON SMALL CELL LUNG CANCER STAGINGLung cancer is a common cause of cancer related deaths. It is important to do stagingin non small cell lung cancer (NSCLC) in a correct way, so different invasive attempts andconventional imaging methods are used to do it. PET is a method of imaging which isfrequently used to do the mediastinal staging and of distant metastasis NSCLC.In our study, we researched PET?s sensitivity, specifity, NPD and PPD inmediastinal staging with the histopathological study results achieved by surgical methods(thoracotomy, mediastinoscopy, VATS) and the consistency rate of PET and thorax CT inmediastinal staging in group 1 and the consistency of conventional imaging methods andPET in distant metastasis in group 2.Retrospectively, conventional imaging methods, histopathological research and PETreports of the patients were found and mediastinal and distant metastasis evaluations weredone.In mediastinal research at N0 patients; the sensitivity, specifity, PPD and NPDwere found, these values were, in order %75, %50, %81, %40 for PET and %75,%75, %90 and %50 for thorax CT. In evaluating mediastinum the consistency rate ofhistopathological results and PET was %56,2 when it was %62,5 with thorax CT.In the evaluation of adrenal metastasis the consistency rate of PET and conventionalimaging methods was %78,3, the highest rate was %81,8 achieved by abdominalultrasonography. When evaluating bone metastasis, the consistency rate of bone sintigraphyand PET was %67,8 and consistency rate of thorax CT and PET in lung metastasis.Finally, we can?t have a certain idea about advising PET to evaluate the mediastinumbecause of our deficient number of patients. We have the opinion that using PET can helpstaging especially in the foundation of adrenal and bone metastasis. There are nohistopathological evidence, so we think that advanced studies have to be done about thiscase.