Ratlarda implant ilişkili spinal infeksiyon oluşturularak tedavi seçeneklerinin karşılaştırılması
Comparison of treatment choices in rats formed spinal infection related to implant
  1. Tez No: 192469
  2. Yazar: ORHAN KALEMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURULLAH YÜCEER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
RATLARDA İMPLANT İLİŞKİLİ SPİNAL İNFEKSİYONOLUŞTURULARAK TEDAVİ SEÇENEKLERİNİNKARŞILAŞTIRILMASIDr. Orhan KALEMCİ, DEÜ Tıp FakültesiDEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji AD 35330 İnciraltı / İZMİRAMAÇ: Ratlarda implant ilişkili spinal infeksiyon oluşturularak antibiyotik, irrigasyon veimplant çıkarılmasının tedaviye etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Wistar suşu 40 albino dişi rata uygulanan lumbar 5 laminektomi sonrasılaminektomi sahasına titanyum implant yerleştirilerek 108 CFU / 1 cc Metisilin DirençliStaphylococcus aureus (MRSA) suşu inoküle edilerek hayvanlar beş gruba ayrıldı. İlksekiz rat ön çalışma grubu olarak değerlendirilerek sadece infeksiyon oluşturuldu. Diğerdört gruptan biri kontrol grubu olarak çalışılırken; diğer gruplar ise sadece antibiyotik,antibiyotik ile irrigasyon ve implant çıkarılarak antibiyotik tedavisine alındı. Bir haftasonra sakrifiye edilen ratlardan doku örnekleri alınarak mikrobiyolojik inceleme yapıldı.BULGULAR: Tüm doku örnekleri bakteri sayısı CFU / gr olarak değerlendirildi.Sonuçlar Kruskal-Wallis varyans analizi ve Mann-Whitney-U testi ile karşılaştırıldı.Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tüm tedavilerin etkili olduğu gözlendi.SONUÇ: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında en anlamlı fark implant çıkarılan gruptagözlenirken (p=0.02); Kruskal-Wallis varyans analizi ile değerlendirme sonrası verilenher üç tedavi şekli arasında anlamlı fark saptanmamıştır.ANAHTAR KELİMELER: İmplant, İnfeksiyon, Laminektomi, Tedavi
Özet (Çeviri)
COMPARİSON OF TREATMENT CHOİCES IN RATS FORMEDSPINAL INFECTION RELATED TO IMPLANTOrhan KALEMCI M.D., Dokuz Eylul University Faculty of MedicineDokuz Eylul University, Department of Neurosurgery 35330 Inciralti / IZMIRPURPOSE: After constitution spinal implant infection in rats we want to compareantibiotic, irrigation and removal of implant ıf are effective for the treatment .MATERİALS AND METHODS: Fourty albino Wistar rats were divided in five groupsafter lumbar 5 laminectomy, place titanium piece and then inoculation 108 CFU / 1 ccmethicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA). First eight rats are accepted forprestudy group as came by infection. Other four groups get teatment as antibiotherapy,irrigation and antibiotherapy, implant removed and antibiotherapy, and the last groupconsist as control group with no treatment. After a week all the animals sacrified and themicrobiological study performed.RESULTS: All the tissue examples studied by calculation number of bacteria as CFU /gr. Results are compared by Kruskal-Wallis variance analysis and Mann-Whitney-test.When we compare the treatments with the control group we found that all the treatmentswere effective.CONCLUSION: When the treatment results are compared with the control group wefound that statistically most significant treatment is reoperation to remove the implant(p=0.02). But in comparion of treatments we found no difference inbetween.KEY WORDS: Implant, Infection, Laminectomy, Treatment