Akut serebral iskemide difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin TOAST iskemik inme subtiplerini ayırmadaki başarısının araştırılması
İnvestigation of the ability of the diffusion weighted MR imaging in differentiation of TOAST ischemic stroke subtypes
- Tez No: 192468
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN MEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
8.1. TÜRKÇE ÖZET Dr Tolga YiğitkanlıAKUT SEREBRAL SKEM DE D FÜZYONAĞIRLIKLI MR GÖRÜNTÜLEMEN N TOAST SKEM KNME SUBT PLER N AYIRMADAK BAŞARISININARAŞTIRILMASIAMAÇDifüzyon ağırlıklı MRG bulgularının TOAST iskemik inme subtiplerinin ayırıcıtanısında ayırd edici özelliğinin olup olmadığının saptanmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEMÇalışmaya akut serebral iskemi kliniği ile difüzyon ağırlıklı MRG yapılan veakut infarkt ile uyumlu lezyonları saptanan 398 hasta dahil edildi ve bu hastalarretrospektif olarak incelendi. skemik lezyonlar; tekli lezyonlar, tek bir vasküler sulamaalanında saçılmış lezyonlar ve birden fazla vasküler sulama alanında multiple lezyonlarolarak sınıflandırıldı. Ayrıca kortikal ve internal sınır zonda akut iskemik lezyonu olanhastalar da incelendi. TOAST sınıflaması kriterlerine göre tüm hastaların iskemik inmesubtipleri belirlendi. Her hasta için bir lezyon paterni ve bir iskemik inme alt tipibelirlendi. skemik inme subtiplerinin toplam 11 tane olan lezyon paternleri ile ilişkisitek tek değerlendirildi. nternal ve kortikal sınır zonunda lezyonu olan hastaların iskemikinme subtipleriyle ilişkisi benzer şekilde değerlendirildi. Değerlendirmede Pearson Ï2testi ve Fisher exact testi kullanıldı. P < 0.05 anlamlı kabul edildi. Hesaplamalar SPSS11.0 adlı istatistik programı ile yapıldı.BULGULAREn sık iskemik inme alt tipi 131 (%32.9) hasta ile kardiyoembolizm idi. Büyükdamar hastalığı 44 (%11.1) hastada, küçük damar hastalığı 103 (%25.9) hastada,belirlenebilen diğer etyolojiler 16 (%4) hastada, etyolojisi belirlenemeyen inme 95(%23.9) hastada, birden fazla nedeni olanlar 9 (%2.2) hastada iskemik inme subtipinioluşturdu.
Özet (Çeviri)
8.2 NG L ZCE ÖZET Dr Tolga YiğitkanlıINVESTIGATION OF THE ABILITY OF THE DIFFUSIONWEIGHTED MR IMAGING IN DIFFERENTIATION OFTOAST ISCHEMIC STROKE SUBTYPESPURPOSEThe aim of this study was to test the ability of diffusion weighted MR imaging indiscriminating the stroke subtypes in terms of TOAST criteria.MATERIALS AND METHODSWe retrospectively analyzed 398 patients with clinical symptoms of acuteischemic stroke and acute ischemic lesions on diffusion weighted MRI. Lesions ondiffüsion weighted imaging were classified as a single lesion, scattered lesions in onevascular territory and multiple lesions in more than one vascular territory. We alsoanalyzed patients who had internal and cortical watershed infarcts. Stroke subtype wasdetermined by the TOAST classification criteria. One stroke subtype and diffusionweighted MRI infarct pattern were assigned for each patient. We evaluated theassociation of overall 11 infarct patterns with stroke subtypes. We also evaluatedassociation of watershed infarcts with stroke subtypes. Pearson Ï2 test and Fisher exacttest were used, a level of p< 0.05 was considered to be significant.RESULTSThe most common underlying stroke subtype was cardioembolism in 131(32.9%) patients. Large-artery arterosclerosis was diagnosed in 44 (11.1 %) patients,small artery occlusion in 103 (25.9 %) patients, other etiologies in 16 (4 %) patients,undetermined cause in 95 (23.9 %) patients, and two or more competing causes in 9 (2.2%) patients.