Ratlarda implant ilişkili spinal enfeksiyonun önlenmesinde kolloid gümüş solüsyonunun etkisinin incelenmesi
The investigation of colloidal silver effect to prevent implant related spinal infection in rats
  1. Tez No: 352667
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ERBAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Ratlarda implant ilişkili spinal enfeksiyonun önlenmesinde kolloidal gümüş solüsyonunun etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Wistar suşu 35 albino dişi rat randomize olarak beş gruba ayrılmıştır ve hepsine lumbar 5 laminektomi uygulanmıştır. Grup I' deki ratlar laminektomi dışında herhangi bir işlem görmemiştir. Diğer grupların operasyon sahalarına 108 CFU / 1 cc Metisilin Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşu inoküle edilmiştir. Grup II'ye (kontrol grubu) MRSA inokülasyonu dışında başka bir işlem yapılmamıştır. Grup III'teki ratların operasyon sahasına titanyum implant yerleştirilip serum fizyolojik ile yıkama yapılmış, Grup IV'teki ratların operasyon sahasına kolloidal gümüş solüsyonu ile yıkama yapılmış, Grup V' teki ratların operasyon sahasına ise titanyum implant yerleştirilip kolloidal gümüş solüsyonu ile yıkama yapılmıştır. Yedi gün sonra sakrifiye edilen ratların operasyon bölgesinden alınan dokuların mikrobiyolojik incelemesi yapılmış ve tüm doku örnekleri bakteri sayısı CFU (Colony Forming Unit) / gr olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar Mann-Whitney-U ve Kruskal-Wallis testleri ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study is to investigate the effect of irrigation by colloidal silver solution to prevent the implant related spinal infection in rats. MATERIALS AND METHODS: Thirty five albino Wistar rats were divided in five groups after lumbar 5 laminectomy. The rats in Group I are sacrificed without any manipulation after laminectomy. All the rats in other groups are inoculated with 108 CFU / 1 cc methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA). The rats in Group II (control group) are only inoculated with MRSA without any manipulation, the rats in Group III are placed titanium implant and irrigate with saline solution, the rats in Group IV are only irrigated with colloidal silver solution and the rats in Group V are placed titanium implant and irrigated with colloidal silver solution. After a week the rats in all gropus are sacrificed and the microbiological study performed. All the tissue examples studied by calculation number of bacteria as CFU / gr. Results are compared by Kruskal-Wallis variance analysis and Mann ? Whitney ? U test.