Onkoloji hastalarında mukozitli olgularda intravenöz morfin infüzyonu ile transdermal fentanilin analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of analgesic efficacy of intravenous morphine infusion and transdermal fentanyl in oncology patients with oral mucositis
  1. Tez No: 192481
  2. Yazar: PINAR ERGENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETOnkoloji Hastalarında Mukozitli Olgularda İntravenöz Morfin İnfüzyonu İleTransdermal Fentanilin Analjezik Etkinliğinin KarşılaştırılmasıÇalışmamızda, onkoloji hastalarında oral mukozitli olgularda intravenöz morfininfüzyonu ile transdermal fentanilin analjezik etkinliğinin ve yan etki potansiyellerninkarşılaştırılmasını amaçladık.Fakülte etik kurulu ve hastaların onayı alınarak, erişkin onkoloji hastalarındakemoterapi ve radyoterapi sırasında veya sonrasında oral mukozit gelişen 30 hastaçalışma kapsamına alındı. Hastalarımız rastgele iki gruba ayrıldı. Grup I'e (n=15)intravenöz morfin infüzyonu (15 µg/kg/saat), Grup II'ye kullanılan morfin dozunaeşdeğer doz fentanil dozu hesaplanarak transdermal fentanil uygulandı.Ağrı Vizüel Analog Skala (VAS), sedasyon ise sedasyon 5 puan testi iledeğerlendirildi. Yan etkiler kaydedildi.Grupların yaş, cinsiyet, ağırlık, boy ve vücut kitle indeksleri arasında farksaptanmadı (p>0,05). Grupların tanı evreleri, radyoterapi ve kemoterapi uygulananhastaların dağılımı benzerdi. Grupların VAS değerleri arasında fark saptanmadı(p>0,05). Grupların sedasyon skorları birbirine benzerdi. Sedasyon skorları iki grupta da≤2 idi. Hastaların hiçbirinde derin sedasyon gözlenmedi. Gözlenen yan etkiler benzerolup; bu yan etkiler bulantı, kusma, konstipasyon idi. Hiçbir olguda solunumdepresyonu, idrar retansiyonu, kaşıntı gözlenmedi.Sonuç olarak; kanser hastalarında yüksek doz kemoterapi ve radyoterapiye bağlıgelişen oral mukozit ağrısının giderilmesinde; devamlı intravenöz morfin infüzyonu vetransdermal fentanilin belirgin sedasyona ve ciddi yan etkilere neden olmaksızın eşitanaljezik etkinlik sağladığı, transdermal fentanilin infüzyon pompası ve intavenöz yolgerektirmemesi, kolay uygulanabilirliği, 72 saatte bir uygulanması nedenleriyle oralmukozit ağrısının yönetiminde ideal bir seçenek olabileceği kanısına varıldı.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kanser, oral mukozit, analjezi, morfin,transdermal fentanil.vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Comparison Of Analgesic Efficacy Of Intravenous Morphine İnfusion AndTransdermal Fentanyl In Oncology Patients With Oral Mucositis.In this study, we aimed to compare analgesic efficacy and potential of adversereactions of intravenous morphine infusion and transdermal fentanyl using in oncologicpatients, having oral mucositis. After approval informed consent of patients and EthicalCommittee, thirty adult patients from oncology who had developed oral mucositisduring or after chemotherapy and radiotherapy were included in the study. Patients weredivided into 2 groups randomly. The patients in group I (n:15) and group II (n:15)received intravenous morphine infusion (15 µg/kg/hour) and transdermal fentanyl in adosage of equivalent to morphine, respectively.Pain was evaluated with Visual Analog Scale (VAS), and sedation wasassessed using by 5 point sedation test. Adverse reactions were noted.No difference was detected in age, sex, weight, height, and body mass index ofpatients between the groups (p>0,05). Dispersion of the patients in both groups weresimilar regarding the stage of disease and chemotherapy and radiotherapy performance.No difference was obtained in VAS values between two groups (p>0,05). Sedationscores of the groups were similar. Sedation score in both groups was ≤2. Deep sedationdid not observe in any of the patients. Adverse reactions observed were similar andthey were nausea, vomiting and constipation. The patients had no respiratorydepression, urinary retantion and itching.In conclusion, in treatment for pain from oral mucositis due to high dosechemotherapy and radiotherapy in cancer patients, it was found that intravenousmorphine infusion and transdermal fentanyl had provided equal analgesic efficacywithout causing excess sedation or serious adverse reactions. Finally, we found thattransdermal fentanyl use was an ideal option for pain management in patients with oralmucositis, which provides that it does not require any intravenous route or infusionpump, is easy to use, and is applied for every 72 hours.KEY WORDS: Cancer, oral mucositis, analgesia, morphine, transdermalfentanil.vii