Nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaç diklofenak'ın sıçan böbreğindeki etkileri ve furosemidle değişmesi
The effects of nonsteroidal anti-inflammatory drug, diclofenac, upon the rat kidney and the alterations with furosemid
  1. Tez No: 192482
  2. Yazar: ALİ AYBERK BEŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Böbrek fizyolojisi kısmen siklooksijenaz (COX) ba ımlıdır. Prostaglandinlerböbrekte vasküler direncin ayarlanmasında ve su-tuz homeostazının sa lanmasındaglomerül hemodinamisini ve distal nefron fonksiyonlarını düzenleyerek aktif rol alırlar.Fizyolojik fonksiyonları temel olarak siklooksijenaz-1'e (COX-1) dayanangastrointestinal sistem ve trombositlerin aksine böbreklerde hem COX-1 hem desiklooksijenaz-2 (COX-2) eksprese olmaktadır.Deneysel çalı mamızda selektif olmayan bir nonsteroidal anti-inflamatuvar olandiklofenak soyumun tek ba ına ve kıvrım diüreti i olan furosemid ile birlikte renalfonksiyonlar, plazma renin aktivitesi (PRA) ve böbrek korteksinde COX-1 ve COX-2düzeylerine olan etkilerini incelemeyi amaçladık.Çalı mada toplam 42 adet Wistar-Albino türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar 4 grubaayrıldı. Grup 1'e (G1) plasebo, grup 2'ye (G2) furosemid (20mg/kg), grup 3'e (G3)furosemid (20mg/kg) ve dilofenak sodyum (2,5 mg/kg), grup 4'e (G4) diklofenaksodyum (2,5mg/kg) verildi.
Özet (Çeviri)
Renal physiology is partially cyclooxygenase (COX) dependent. Prostaglandinsare active in regulating vascular tone and salt and water homeostasis by modulatingglomerular hemodynamics and regulating distal nephron function. Unlike thegastrointestinal tract and platelets in which physiological function depends oncyclooxygenase-1 (COX-1) kidneys express COX-1 and cyclooxygenase -2 (COX-2).In this experimental study our aim was to investigate the effects of nonselectivenonsteroidal anti-inflammatory drug diclofenac sodium alone and with a loop diureticfurosemide on renal functions, plasma renin activity (PRA) and COX-1 and COX-2expression at renal cortex.Forty two Wistar-Albino rats were used in the study. Rats were divided to 4groups. Group 1 (G1), group 2 (G2), group 3 (G3) and group 4 (G4) were givenplacebo, furosemide (20 mg/kg), furosemide (20 mg/kg) plus diclofenac sodium (2,5mg/kg) and diclofenac sodium (2,5 mg/kg) respectively.