Febril nötropeni tanısıyla hastanede yatan solid tümörlü çocuk hastalarda mutlak fagosit sayısının hastanede yatış süresine etkisi
The effect of absolute phagocyte count on hospitalization duration in pediatric patients with solid tumors admitted with febrile neutropenia diagnosis
  1. Tez No: 870297
  2. Yazar: MUSTAFA MUTLU ÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYKAN ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Nötropenik ateş kanser nedeniyle tedavi gören çocuk onkoloji hastalarında sık karşılaşılan, erken tanı ve tedavisinin yapılması gereken bir onkolojik acildir. Geleneksel uygulama nötropenik ateş ile başvuran hastaların hastaneye yatırılarak damar yolu ile antibiyoterapi almasıdır. Hastalığın ciddiyeti kemik iliğindeki baskılanma ve savunma hücrelerinin sayı ve fonksiyonlarındaki kayıp ile ilişkilidir. Erişkin onkoloji hastalarında başvuru anından kısa bir süre sonra hastaları ciddi bakteriyel enfeksiyon, enfeksiyona bağlı komplikasyonlar açısından düşük ve yüksek risk olarak ayırabilen güvenilir algoritmalar mevcuttur ancak çocuklar için benzer bir algoritma için fikir birliğine varılamamıştır. Çalışmamızda mutlak fagosit sayısının hastaların yatış süresi, ateş süresi, kanda enfeksiyon etkenleri üzerinde etkileri incelenecek ve çocuklar için risk öngörüsü için katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Gereç Ve Yöntem: Araştırmamıza Celal Bayar üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Onkoloji biriminde takipli olan 2017-2024 tarihleri arasında solid tümör tanısı ile takip edilen 0-18 yaş arasındaki çocuk hastalar dahil edildi. Araştırmamızda olguların cinsiyeti, yaşı, tanısı, ateşe eşlik eden şikayetleri(öksürük, karın ağrısı, sık/ağrılı idrar yapma, ishal vb ),enfeksiyonun tipi ( klinik, mikrobiyolojik, nedeni bilinmeyen ateş ile seyreden),klinik enfeksiyonun tipi(mukozit, pnömoni, gastroenterit, tiflit, yumuşak doku enfeksiyonu, sinüzit, tonsillit), ateşin kaç gün sürdüğü, yatış süresi, kültür sonuçları(kan,idrar,gayta), solunum viral PCR tetkik sonuçları, kullanılan antibiyotikler, antifungal ilaçlar, antiviral ilaçlar, bazı laboratuvar parametreleri (TLS, nötrofil sayısı, hemoglobin, trombosit sayısı ,monosit sayısı, CRP),ek görüntüleme yöntemleri, tekrar hastaneye başvuruları, mortaliteleri parametreler retrospektif olarak ele alınmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 43 hastanın 179 nötropenik ateş atağı retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş ortalaması 9,59±5,25 yıl, cinsiyet dağılımı %53.6 erkek, %46.4 kadın olarak görüldü. Olgularda görülen en sık tanılar sırasıyla lenfoma (n=36, %20,1), Ewing sarkomu (n=34, %19,0) ve rabdomiyosarkom (n=32, %17,9) görüldü. Olguların ateş süresi ve yatış süresi MNS ≤100, MMS ≤100, MFS ≤100 hasta gruplarında 100 üstü olanlara göre anlamlı uzun saptandı. (p değeri sırasıyla 100 olanların %25,3'ünün (n=24) kan kültüründe bakteri ürediği tespit edilmiş ve ≤100 olanlarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek oranda ürediği saptanmıştır (p=0,005). MNS ve MMS değerleri arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı saptanmamıştır. (Sırasıyla p:0.343, p:0.110) Antibiyotik modifikasyonu olguların %30.2'sinde gerekti. Antibiyotik değiştirilmesi veya eklenmesi MFS ve MNS değeri 100 altında olanlarda istatistiksel olarak 100 üstü olanlara göre anlamlı olarak yüksek görüldü. MMS 100 altı olanlarla üstü olanlarda fark istatiktiksel olarak anlamlı saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda NA ile takipli olguların ateş ve yatış süreleri mutlak fagosit, nötrofil ve monosit sayısı ≤100 olanlarda anlamlı olarak uzundu. Kan kültüründe üreme açısından değerlendirildiğinde MNS ve MFS değeri ≤100 hastalarda üreme oranı 100'ün üzerinde olanlara göre anlamlı olarak yüksek görüldü. Ampirik olarak eklenen antibiyotikleri değiştirme ya da ekleme yapma oranı sadece MFS ≤100 olan grupta MFS>100 olanlara göre anlamlı olarak yüksek görüldü. MNS ve MMS sayılarının 100'ün altında olup olmamasının antibiyotik modifikasyonuna etkisi olmadığı görüldü. Enfeksiyon ile hastaneye yatırılan kanser hastalarında mutlak nötrofil sayısının yanında mutlak fagosit sayısının da değerlendirilmesinin tedavi yönetiminde ve hasta taburculuğunda yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Febrile neutropenia is a common oncologic emergency in pediatric oncology patients undergoing treatment for cancer, requiring early diagnosis and treatment. The traditional approach involves hospitalization of patients presenting with febrile neutropenia and administering antibiotic therapy intravenously. The severity of the disease is associated with suppression of bone marrow and loss of number and function of defense cells. Reliable algorithms exist for adult oncology patients that can classify patients shortly after presentation into low and high risk for serious bacterial infection and infection-related complications, but a similar consensus algorithm has not been reached for children. Our study aims to investigate the effects of absolute phagocyte count on the duration of hospitalization, duration of fever, and presence of infectious agents in the blood, and to contribute to risk prediction for children. Materials and Methods: Pediatric patients aged 0-18 years diagnosed with solid tumors and followed up in the Pediatric Oncology Unit of Celal Bayar University Medical Faculty Hospital between 2017 and 2024 were included in our study. Patient data including gender, age, diagnosis, accompanying symptoms of fever (cough, abdominal pain, frequent/painful urination, diarrhea, etc.), type of infection (clinical, microbiological, fever of unknown origin), type of clinical infection (mucositis, pneumonia, gastroenteritis, typhlitis, soft tissue infection, sinusitis, tonsillitis), duration of fever, duration of hospitalization, culture results (blood, urine, stool), respiratory viral PCR test results, antibiotics used, antifungal drugs, antiviral drugs, some laboratory parameters (total leukocyte count, neutrophil count, hemoglobin, platelet count, monocyte count, CRP), additional imaging techniques, rehospitalizations, and mortality were retrospectively analyzed. Results: A total of 43 patients with 179 episodes of febrile neutropenia were retrospectively reviewed in our study. The mean age of the patients was 9.59±5.25 years, with a gender distribution of 53.6% male and 46.4% female. The most common diagnoses observed were lymphoma (n=36, 20.1%), Ewing sarcoma (n=34, 19.0%), and rhabdomyosarcoma (n=32, 17.9%). The duration of fever and hospitalization was significantly longer in patient groups with absolute neutrophil count (ANC) ≤100, absolute monocyte count (AMC) ≤100, and absolute phagocyte count (APC) ≤100 compared to those above 100 (p-values were 100 had bacteria in their blood cultures, and it was statistically significantly higher in those with APC ≤100 (p=0.005). There was no statistically significant difference between ANC and AMC values (p: 0.343, p: 0.110, respectively). Antibiotic modification was required in 30.2% of cases. The rate of antibiotic modification or addition was statistically significantly higher in patients with APC and ANC values below 100 compared to those above 100. There was no statistically significant difference in patients with AMC values below and above 100. Conclusion: In our study, the duration of fever and hospitalization in patients followed up with febrile neutropenia was significantly longer in those with ANC, APC, and AMC ≤100. Evaluation of blood culture growth showed that the rate of growth in patients with ANC and APC values ≤100 was significantly higher than in those with values above 100. The rate of modifying or adding empirically administered antibiotics was significantly higher only in the group with APC ≤100 compared to those with APC>100. The ANC and AMC values did not have an effect on antibiotic modification. We believe that evaluating the absolute phagocyte count alongside the absolute neutrophil count in cancer patients hospitalized with infection will be beneficial in treatment management and patient discharge.