İmplantüstü sabit bölümlü protezlerde kullanılan seramik implant dayanaklarının sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
The investigation of the ceramic implant abutments used in implant supported fixed dentures by finite element method
- Tez No: 192503
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DUYGU SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZETMPLANTÜSTÜ SAB T BÖLÜMLÜ PROTEZLERDE KULLANILAN SERAM KMPLANT DAYANAKLARININ SONLU ELEMANLAR YÖNTEM LENCELENMESHüseyin Emir YÜZBAŞIOĞLU, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Temmuz 2006Diş hekimliğinde tam seramik sistemlerin kullanımının ve implant tedavisininyaygınlaşması sonucunda seramik implant dayanaklarına olan ilgi artmıştır. Bu çalışmada, üçfarklı seramik ve bir titanyum implant dayanağı kullanılarak hazırlanan üç ve dört üyeli sabitbölümlü protezlerde, fonksiyonel kuvvetler altında mekanik ve fiziksel özelliklerindeoluşabilecek değişiklikler ve çevre dokulardaki stres dağılımlarının üç boyutlu sonluelemanlar yöntemi ile incelenmesi amaçlandı.Üç farklı seramik ve bir titanyum implant dayanağı ile hazırlanmış üç ve dört üyelisabit bölümlü protez modelleri üzerinde vertikal ve oblik kuvvetlerin oluşturduğu stresler,MSC. Patran 2005 analiz programı kullanılarak değerlendirildi. Vertikal ve oblik kuvvetleruygulandığında, tüm implant dayanaklarında, sabit bölümlü protezlerde, implant parçalarındave destekleyici dokularda oluşan stresler, Von Mises, maksimum principle ve minimumprinciple stres değerleri kullanılarak karşılaştırıldı.Elde edilen sonuçlarda, seramik implant dayanaklarının kullanıldığı modellerde, heriki yükleme koşulunda titanyum dayanağa benzer stres alanları görüldü. Seramik implantdayanaklarında elde edilen stres değerleri yoğun sinterlenmiş alüminyum oksit esaslı implantdayanağı >zirkonyum oksit ile güçlendirilmiş infiltrasyon seramiği esaslı implant dayanağı >zirkonyum oksit esaslı implant dayanağı şeklinde sıralandı. Sabit bölümlü protez alt yapıporseleninde seramik implant dayanağı kullanılan modellerde titanyum implant dayanağınagöre daha yüksek stres değerleri görülürken, üst yapı porseleninde herhangi bir farkbulunmadı. Dört üyeli implantüstü sabit bölümlü protez modellerinde, üç üyeli modellere göredaha yüksek stres değerleri elde edildi.Bütün bu veriler doğrultusunda seramik implant dayanaklarının posterior bölgedetitanyum implant dayanaklarına alternatif olarak önerilebileceği ve bu çalışmada daha düşükstres değerleri gösteren zirkonyum oksit esaslı implant dayanağının, diğer seramikdayanaklara göre klinik olarak kullanımının daha güvenli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE INVESTIGATION OF THE CERAMIC IMPLANT ABUTMENTS USED INIMPLANT SUPPORTED FIXED DENTURES BY FINITE ELEMENT METHODHüseyin Emir YÜZBAŞIOĞLU, Ph.D. ThesisOndokuz Mayıs University, Samsun, July 2006As a result of the widespread usage of all-ceramic systems and implant therapy, theinterest concerning ceramic implant abutments are increasing. In this study, the evaluation ofthe changes of mechanical and physical properties of three different ceramic and titaniumimplant abutments, which were used in three and four unit fixed partial dentures, underfunctional forces by three dimensional finite element method was aimed.The stresses which were generated under vertical and oblique forces on three and fourunit fixed partial dentures were evaluated by using MSC Patran 2005 analysis program. Thestresses which occurred under vertical and oblique forces at the implant abutments, implantcomponents, fixed partial dentures and supporting tissues were evaluated comparatively byusing Von Mises, maximum principle and minimum principle stress values in mega Pascalunit.In ceramic abutment models similar stress regions were seen for both loadingconditions, such as with titanium abutment models. The stresses of ceramic abutments werearranged in descending order: densely sintered aluminium oxide implant abutment >zirconium oxide toughened infiltration ceramic based implant abutment > zirconium oxidebased implant abutment. The stress values of the ceramic framework of fixed partial dentureswere higher in ceramic abutment models than in titanium abutment models. No differenceswere found in the stress values of veneering porcelain. Higher stress values were observed forthe four-unit fixed partial denture models than for the three-unit models.As a result of this study, it can be stated that ceramic implant abutments can serve asan alternative for titanium abutments in the posterior region. Zirconium oxide based implantabutments which exhibited lower stress values in this study, should be preferred clinically.