Fiberle güçlendirilmiş kompozit ve tam seramiklerde tamir dayancı üzerinde tamir materyallerinin ve ışık kaynaklarının etkilerinin incelenmesi
The effects of repair materials and light sources on the repair bond strength in fiber reinforced composite and all ceramics
- Tez No: 192504
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Y. ŞİNASİ SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETF BERLE GÜÇLEND R LM Ş KOMPOZ T VE TAM SERAM KLERDE TAM RDAYANCI ÜZER NDE TAM R MATERYALLER N N VE IŞIKKAYNAKLARININ ETK LER N N NCELENMESTolga Külünk, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi , Samsun, Haziran 2006Çalışmanın amacı, iki tam seramik, cam fiberle güçlendirilmiş bir kompozit alt yapıve bir veneer kompozit materyalinin ağız içi direkt tamirinde kullanılan üç farklı tamir seti vetamir kompozitinin polimerizasyonunda kullanılan iki farklı ışık kaynağının tamir kompozitiile alt yapı materyalleri arasındaki makaslama bağlanma dayancı üzerindeki etkilerini in vitrokoşullarda incelemektir. Bu amaçla IPS Empress 2, IPS Empress Esthetic, SR Adoro Dentinmateryallerinden 10 mm çapında ve 2 mm kalınlığında 48'er adet disk şeklinde örnek veVectris Pontic materyalinden 10x10x2 mm boyutlarında 48 adet kare şeklinde örnekhazırlandı. Tüm örneklere yaşlandırma işlemi uygulandıktan sonra Ceramic Repair, ClearfilRepair ve CoJet System tamir setlerinde üretici firmaların önerdiği yüzey hazırlık yöntemleriyapıldı ve tamir kompoziti (Tetric Ceram) uygulandı. Tamir kompozitinin polimerizasyonuiçin QTH ve LED ışık kaynakları kullanıldı. Bu işlemler için örnekler her biri 8 adet örnekiçeren 24 alt gruba ayrıldı. Örnekler termal devirlendirme işleminden geçirildikten sonraÜniversal Test Cihazına yerleştirilerek ?Makaslama Testi? uygulandı. Elde edilen veriler üçyönlü varyans analizi ile değerlendirildi ve Tukey HSD testi ile karşılaştırıldı. Ayrıca tamirsetleri ile oluşturulan yüzey hazırlıklarının örneklerin yüzeylerinde oluşturduğu değişiklikleriincelemek amacıyla yüzey temas açıları ve yüzey pürüzlülükleri ölçüldü, SEM görüntülerialındı.Çalışmamızın sonucunda, her iki ışık kaynağı gruplarında üç tamir seti arasındagenel olarak CoJet System'in kullanıldığı tüm gruplar diğer tamir seti gruplarına göre dahayüksek makaslama bağlanma dayancı değerleri gösterdi. En yüksek tamir dayancı değerleritam seramik alt yapılar içinde IPS Empress Esthetic'de, fiberle güçlendirilmiş kompozitsisteminde ise Vectris Pontic cam fiber materyalinde elde edildi. Çalışmamızda elde edilenbulgular ışık kaynakları açısından değerlendirildiğinde genel olarak LED ile polimerize edilentüm gruplarda daha yüksek dayanç değerleri görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF REPAIR MATERIALS AND LIGHT SOURCES ON THEREPAIR BOND STRENGTH IN FIBER REINFORCED COMPOSITE AND ALLCERAMICSTolga Külünk, Ph.D. ThesisOndokuz Mayıs University Samsun, June 2006The aim of this study is to evaluate the effects of three different repair kits that areused for intraoral repairs of two all ceramic, a glass fiber reinforced framework material and aveneer composite and the effect of two light sources that used for polymerization of repaircomposite on shear bond strength between repair composite and framework materials in vitro.For this purpose 48 disc specimens 2 mm thick and 10 mm diameter for each IPS Empress 2,IPS Empress Esthetic, SR Adoro Dentin groups and 10x10x2 mm 48 square specimens forVectris Pontic group were prepared. After aging procedures the surface preparation methodsof Ceramic Repair, Clearfil Repair and CoJet System repair kits were applied according tomanufacturers than repair composite (Tetric Ceram) was applied. QTH and LED light sourceswere used for polymerization of repair composite. Specimens were divided into 24 groupseach consisting of 8 specimen. After the specimens were thermocycled, they were mounted ina universal test machine and shear force was applied. The outcoming data were statisticallyanalyzed with three-way ANOVA and compared with Tukey HSD test. Also to investigate thechanges on specimen surfaces which were existed after the surface preparation of repair kits,surface roughness, surface contact angles and SEM images were analyzed.As a result, in both light source groups generally the higher shear bond strengthvalues were achieved with CoJet System against the other repair kit groups between threerepair kits. Highest shear bond strength were achieved with IPS Empress Esthetic in allceramic frameworks and with Vectris Pontic glass fiber material in fiber reinforced compositesystem. When the results were evaluated in terms of light sources generally higher shear bondstrengths were observed in all groups which were polymerized with LED.