Herediter trombosit fonksiyon bozukluğunda görülen ağız içi bulguların klinik olarak incelenmesi
Clinical investigation of oral findings of inherited disorders of platelet function
  1. Tez No: 192576
  2. Yazar: MÜJGAN GÜNGÖR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAHYA BÜYÜKAŞIK, PROF.DR. ÖZDEN KANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Hematoloji, Dentistry, Hematology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Güngör Hatipoğlu, M. ?Herediter Trombosit Fonksiyon BozukluğundaGörülen Ağız İçi Bulguların Klinik Olarak İncelenmesi? HacettepeÜniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Oral Diagnoz Ve RadyolojiProgramı Doktora Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmada Herediter trombositfonksiyon bozukluğu (HTFB) olan hastaların ağız bulguları saptanmıştır.Çalışmamıza 20 HTFB (31,90) olan hasta ve 40 sağlıklı kontrol hastası(31,68) dâhil edilmiştir. Hastaların eğitim durumları, fırçalama alışkanlıkları ileklinik indeksler (mod. OHI-S, CPITN, DMF-T, Cep Derinliği, Dişeti Kanamaİndeksi) ve radyografik bulguları kaydedildi. İki grup arasında fırçalamaalışkanlıkları, eğitim durumları, mod. OHI-S sonuçları, DMF-T, CPITNsonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Güngör Hatipoğlu, M. ?Clinical Investigation of Oral Findings ofInherited Disorders of Platelet Function? Hacettepe University, Instituteof Health Science. PhD Thesis in Oral diagnosis and Radiology, Ankara,2006. In the present study oral manifestations of Inherited Platelet FunctionDisorders (IDPF) were determined. Twenty patients with IPFD (31,68 years)and 40 healthy controls (31,68 years) were included to the study. Toothbrushing habit, education level, clinical indexes (CPITN, DMF-T, mod. OHI-S,pocket depth, gingival bleeding index) and radiographic findings wererecorded. There were no significant difference between the groups withrespect to tooth brushing habit, education level, OHI-S, DMF-T and CPITNresults (p>0,05).