Sığırların serumlarındaki bazı element düzeyleri üzerine mevsimsel değişimlerin etkisi
The effects of seasonal variations on concentrations of some minerals in serum of cattle
- Tez No: 192577
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETBu çalışmada sağlıklı sığırlarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, bakır ve demirkonsantrasyonlarının mevsimsel değişimleri incelenmiştir.Çalışmada 3-6 yaşlarında kırk ( 40 ) Doğu Anadolu Kırmızısı ( DAK ) sağlıklı sığırkullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study was to investigate the possible effects of seasonal variations onthe calcium, phosphorus, magnesium, zinc, copper, and iron concentrations in cattle. Serumsamples were collected four times a year at each season: May, August, November andFebruary.In spring, summer, autumn and winter seasons, the average serum calciumconcentrations were respectively 1,79 mmol/l, 2,14 mmol/l, 2,25 mmol/l and 2,32 mmol/l; theaverage serum phosphorus concentrations were respectively 1,72 mmol/l, 1,04 mmol/l, 1,66mmol/l and 1,55 mmol/l; the average serum magnesium concentrations were respectively 0,99mmol/l, 1,11 mmol/l, 1,72 mmol/l and 0,91 mmol/l; the average serum zinc concentrationswere respectively 16,090 µmol/l, 14,59 µmol/l, 16,98 µmol/l and 8,39 µmol/l; the averageserum copper concentrations were respectively 10,51 µmol/l, 13,82 µmol/l, 9,04 µmol/l ve29,81 µmol/l; the average serum iron concentrations were respectively 24,64 µmol/l, 18,58µmol/l, 23,02 µmol/l ve 19,80 µmol/l.Serum calcium concentrations in spring and serum phosphorus concentrations insummer were found lower than other seasons (p