0-6 yaş döneminde çocuğu olan çalışan ve çalışmayan kadınlerın evle ilgili faaliyetleri yürütme biçimlerinin incelenmesi
Examining types of doing household activity performed by working and nonworking women who have 0-6 aged children
  1. Tez No: 192613
  2. Yazar: ASLI GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZGÜN BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETGültekin,A., 0-6 yaş Döneminde Çocuğu Olan Çalışan ve ÇalışmayanKadınların Evle lgili Faaliyetleri Yürütme Biçimlerinin ncelenmesi,Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ev daresi ve AileEkonomisi Programı, Yüksek Lisans Tezi,Ankara,2006. Bu araştırma, 0-6yaş dönemimde çocuğu olan çalışan ve çalışmayan kadınların ailelerindeevle ilgili faaliyetlere ilişkin plan yapma durumlarını, faaliyetlerin ailede kimtarafından, ne sıklıkla ve ne zaman yapıldığını, kadınların evle ilgilifaaliyetlerin gerektiği gibi yapılıp yapılmadığı konusunda düşüncelerindekibenzerlik ve farklılıkları saptamak amacıyla planlanmıştır. AraştırmaBaşbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığındaçalışan 20-40 yaş aralığındaki kadın ve erkek personel listesinden, 0-6 yaşdöneminde çocuğu olduğu belirlenen toplam 188 kadın üzerindeyürütülmüştür. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak3 Ocak - 30 Mart 2005 tarihleri arasında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGültekin,A., Examining Types of Doing Household Activity Performedby Working and Non-working Women Who Have 0-6 Aged Children,Hacettepe University Health Sciences Institute, Family and ConsumerSciences Program, Post-Graduate Thesis, Ankara, 2006. This research isplanned to determine the planning activity for household activities in housesof working and non-working woman having 0-6 aged children and determineby whom, how frequent and when the household activities are performed andfind out the similarities and differences in thoughts of women whetherhousehold activities are performed well or not, The research is carried outwith total 188 (between 20-40 ages) women having 0-6 aged childrenselected from staff list of Prime Ministry Under secretariat of Treasure andPrime Ministry Under secretariat of Foreign Trade. Data of this research iscollected between January 3-March 30 2005 depending on the questionareform.