Carrière Distalizer apareyinin erken daimi dentisyondaki Class II Div.1 anomalili bireylerde meydana getirdiği dentofasial değişikliklerin sefalometrik ölçümler ve dijital fark radyografileri ile araştırılması
Dentofacial effects of Carrière Distalizer in growing Class II Div.1 cases by digital subtraction and lateral cephalometric radiography
- Tez No: 192622
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL HAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
AMAÇ: Carrière Distalizer (CD) apareyinin büyümekte olan bireylerde Sınıf II Div. 1 malokluzyon düzeltimi için meydana getirdiği etkilerin değerlendirilmesi. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma retrognatik mandibula ve normal ya da horizontal büyüme paternine sahip 42 adelosan birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireyler büyüme statüsü ve sefalometrik karakterlerine göre eşleştirilerek iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup (n=20) kontrol grubu olarak değerlendirilirken, ikinci grup (n=22) CD ile tedavi edilmiştir. Başlangıç ve gözlem/tedavi sonrasına ait lateral sefalometrik filmler elde edilmiş ve bu filmler üzerinde konvansiyonel sefalometrik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların daha ileri bir şekilde araştırılabilmesi için yeni bir bilgisayar-tabanlı dijital fark yazılımı kullanılarak Dijital Fark Radyografisi (DFR) tekniği uygulanmıştır. DFR görüntüleri üzerinde değişimlere ilişkin çeşitli lineer ölçümler gerçekleştirilmiştir. Gruplar içindeki tedavi/gözlem kaynaklı değişimler eşleştirilmiş t testleri ile incelenmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların istatiksel olarak anlamlı olup olmadığının araştırılması için bağımsız örnekler t testi kullanılmıştır. BULGULAR: Sefalometrik analizler CD apareyinin Sınıf II malokluzyon düzeltiminde etkili olduğunu göstermektedir. Aparey ile tedaviden sonra okluzal plan aşağı öne rotasyona uğramış, overjet ve overbite ölçümlerinde azalmalar meydana gelmiş, molar ilişki Sınıf I'e gelerek fasial profilde genel bir iyileşme kaydedilmiştir. Bunun dışında CD apareyi ileri yönde mandibuler deplasmanı stimule ederek alt yüz yüksekliğine bağlı olarak yüz yüksekliğinde artışa sebep olmuştur. Dentoalveoler etkilerin iskeletsel değişimlerden daha fazla ortaya çıkmaya meyilli olduğu kaydedilmiştir. CD apareyi uygulamasından sonra molar distalizasyonunun anlamlı olduğu ancak diğer ağız içi Sınıf II mekaniklere göre daha az bir distal tippingle meydana geldiği de gözlenmiştir. SONUÇ: Carrière Distalizer (CD) apareyi sefalometrik ve DFR metodlarıyla değerlendirildiği üzere Sınıf II malokluzyonların tedavisinde etkili bulunmuştur. DFR metodu iskeletsel, dental ve yumuşak doku parametreleri için konvansiyonel sefalometrik ölçümlerle belirlenen değişimleri neredeyse aynen yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the effects of Carrière Distalizer (CD) in the correction of Class II division I malocclusions for growing individuals. MATERIAL AND METHODS: This study was conducted on 42 adolescents, who had a normal or horizontal growth pattern and retrognathic mandible. The patients were divided into two groups and matched equally regarding their growth status and cephalometric characteristics. First group (n=20) served as the control group whereas the second group (n=22) was treated with CD appliance. Lateral cephalograms were obtained initially and upon the completion of treatment/observation period. Conventional angular and linear measurements were made on before and after cephalometric radiographs. To further investigate the differences between the two groups Digital Subtraction Radiography (DSR) technique was applied using novel computer-based digital subtraction software. Various linear measurements regarding the changes were made on DSR images. The changes resulting from treatment/observation in both groups were determined by paired t tests. May to further test whether the changes between the two groups were statistically different, independent sample t tests were used. RESULTS: Cephalometric analysis revealed that the CD appliance was successful in correcting Class II malocclusion. Occlusal plane rotated downwards anteriorly, overjet and overbite were decreased, and a Class I molar relationship and an overall improvement in the profile were attained in the treatment group. Moreover, CD appliance stimulated forward mandibular displacement and increased the anterior face height because of the lower face. Dento-alveolar effects were found to occur more likely than skeletal changes. It was also observed that maxillary molar distalization was found to be significant following CD application but with a relatively less distal tipping when compared to other intraoral Class II mechanics. CONCLUSIONS: CD appliance was effective in the treatment of Class II malocclusion as evaluated by both cephalometric and DSR methods. DSR method revealed nearly same alterations with the conventional cephalometric measurements in the skeletal, dental, and soft tissue parameters.