Okluzal çürük teşhisinde kullanılan lazer floresan sisteminin etkinliğinin geleneksel yöntemlerle in vivo olarak karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of laser fluorescence system with conventional methods in occlusal caries diagnosis in vivo
- Tez No: 192621
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA KÖPRÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETOKLUZAL ÇÜRÜK TEŞH S NDE KULLANILAN LAZER FLORESANS STEM N N ETK NL Ğ N N GELENEKSEL YÖNTEMLERLE N V VO OLARAKKARŞILAŞTIRILMASISerdar AKARSU, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Aralık 2005Dişlerin okluzal yüzeylerindeki fissürler diş çürüklerinin en sık oluştuğu bölgelerdir.Ancak uzun yıllardır kullanmakta olduğumuz görsel, dokunmasal ve radyografik yöntemlerokluzal çürük teşhisinde başarılı sonuçlar verememektedir.Çalışmamızın amacı yeni çürük teşhis yöntemlerinden biri olan DIAGNOdentcihazının eşik değerlerini bulmak ve DIAGNOdent ölçümleriyle yapılan okluzal çürükteşhisinin etkinliğini geleneksel teşhis yöntemleriyle (Görsel ve Radyografik TeşhisYöntemleri) in vivo olarak karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmamız dişlerindeki çürüklernedeniyle OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Kliniğinebaşvuran 87 kadın 74 erkek toplam 161 bireyin (18-25 yaş arası) 187 büyük azı dişi üzerindeyürütüldü. Büyük azı dişler 2 gözlemci tarafından görsel teşhis yöntemi, radyografik teşhisyöntemi ve DIAGNOdent ile değerlendirildi. Radyografik değerlendirme sonrasında ara yüzçürüğü tespit edilen 22 diş çalışmadan çıkarıldı. Son olarak çürük derinliğini değerlendirmekiçin dönen kesici aletler ile çürük uzaklaştırıldıktan sonra kavite derinliği görsel olarakdeğerlendirildi(Altın standart). statistiksel analiz için ROC analizi ve Ki-Kare testi kullanıldı.Elde edilen veriler kullanılarak ROC analizi yapıldığında DIAGNOdent eşik değerleribulundu.Sonuç olarak;DIAGNOdent'in mine çürüğü ile yüzeyel dentin çürüğünün ayırt edilmesinde veyüzeyel dentin çürüğü ile derin dentin çürüğünün ayırt edilmesinde daha başarılı olduğu,görsel yöntemin ise sağlıklı diş dokusu ile mine çürüğünün ayırt edilmesinde başarılı olduğugözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPARISON OF THE EFFECTIVENESS OF LASER FLUORESCENCE SYSTEMWITH CONVENTIONAL METHODS IN OCCLUSAL CARIES DIAGNOSIS INVIVOSerdar AKARSU, Ph.D. ThesisUniversity of Ondokuz Mayıs Samsun, December 2005The fissures on occlusal surfaces of teeth are areas where caries progress mostfrequently. The visual, tactile and radiographic methods which we have been using for yearsare not succesful in diagnosis of occlusal caries.The aim of this study; is to find out cut off limits of DIAGNOdent and compare theeffectivenes of occlusal caries diagnosis using DIAGNOdent measurement with conventionalmethods in vivo. For this purpose this study was conducted on 87 women 74 men, total 161patients? 187 molar teeth (ages of between 18 and 25) who referred to Clinic of ConservativeDentistry Department, Faculty of Dentistry, University of Ondokuz Mayıs. Molar teeth wereevaluated by two independent examiners using visual method, radiographic method andDIAGNOdent measurement. After radiographic evaluation aproximal caries were detected in22 teeth and these teeth were excluded from the study. Then caries was removed using rotaryinstruments to evaluate the depth of caries and the depth of cavity was evaluated visually(Gold Standart). ROC analysis and chi-square test were used for statistical analysis whenROC analyse was caried out with the data collected, cut off limits of DIAGNOdent werefound out.In conclusion;DIAGNOdent was more successful in distinguishing enamel and superficial dentincaries, and superficial and deep dentin caries. Visual method was successful to distinguish thehealthy tooth structure and enamel caries