Yoğun bakım ünitelerinde nozokomiyal sepsis sürveyansı
Surveillance of nosocomal sepsis in intenvive care unit
  1. Tez No: 192646
  2. Yazar: EROL SEVİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
I.ÖZETNozokomiyal sepsis, yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) önemli birsorun olmaya devam etmektedir. Klinik çalışmanın amacı, yoğun bakımünitelerindeki nozokomiyal sepsis mortalite oranını azaltmaktır. Buçalışmada yoğun bakım ünitelerinde mortaliteyle ilişkili risk faktörleribulunmaya çalışıldı.Bu prospektif çalışma 1 Mart 2004-1 Mart 2005 tarihleri arasındaFırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Göğüs Kalp Damar Cerrahisi ileAnestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Üniteleri'nde yapıldı. YBÜ'nekabul edilen hastalar en azından 48 saat izlendikten sonra çalışmaya dahiledildi. 48 saatten sonra ölen ve taburcu olan hastalar mortalite analizinealındı. Nozokomiyal infeksiyonların tanısı CDC (Center for Disease Controland Prevention) kriterlerine göre kondu ve spesifik infeksiyon alanlarınagöre sınıflandırıldı.470 hastadan 81'inde YBÜ kaynaklı sepsis atağı gelişti. YBÜ'ndenozokomiyal sepsis oranı %17.2 (81/470) ve mortalite oranı %63 (51/81)idi.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACTSURVEILLANCE OF NOSOCOMIAL SEPSIS IN INTENSIVE CARE UNITSeveral problems are present nosocomial sepsis which still remainsan important health problem in Turkish intensive care units (ICUs). Theaim of the clinical practise is to decrease the mortality rate of nosocomialsepsis in ICUs. This study sought to find mortality-related risk factors inICUs.The prospective study was performed from 1 Mart 2004 to 1 Mart2005 in the Chest Heart Vessel Surgery-ICU and Anesthesia andReanimation- ICU of Firat University Firat Medicine Center. The patientswho were followed in the ICUs for at least 48 hours were enrolled in thestudy. Those patients who died within 48 hours of ICU discharge wereincluded in the mortality analysis. Nosocomial infections were definedaccording to the Center for Disease Control and Prevention (CDC) criteriaand were categorised by specific infection site.Among the 470 patients, 81 had ICU- acquired sepsis episodes. In-ICUs nosocomial was sepsis rate 17.2% (81/470) and mortality rate 63%(51/81).