Orta öğretim kurumlarında beden eğitimi dersinin çocugun ahlaki gelişimine etkisi
Effect of physical education lesson on moral development of child in secondary school
- Tez No: 192669
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
6.ÖZETS.Ü Sağlık Bilimler EnstitüsüBeden Eğitimi ve Spor Ana Bilim DalıYüksek Lisans Tezi/ KONYA-2006Elif Dilara GÜLEROrta Öğretim Kurumlarında Beden Eğitimi Dersinin Çocuğun AhlakiGelişime EtkisiOrtaöğretim okullarında Beden Eğitimi ve Spor Derslerinin ahlaki gelişimeetkisinin araştırılması yapılan çalışmanın evrenini, Çanakkale ilindeki ilköğretimokulları II kademe sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır.Araştırma örnekleminin oluşturulmasında tesadüfi örnekleme yöntemikullanılmıştır. l merkezindeki ilköğretim okullarından 11 tanesi tesadüfi örneklemeyöntemi ile seçilmiştir. Bu şekilde 2005-2006 öğretim yılında ilköğretim II kademedeöğrenim gören 200 öğrenci örnekleme alınmıştır. Örneklem grubu olarak; spor yapan 65kız ve spor yapan 65 erkek öğrenci spor yapmayan 70 öğrenci olmak üzere toplam 200öğrenci ele alınmıştır.Deneklere, James R. Rest (1979)'in, Ahlaki Yargılar Envanteri (Defining IssuesTest-DIT), çalışmanın başında uygulanarak Ahlaki Yargı düzeyleri belirlenmiştir.Araştırma verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız ttesti, varyans analizi (F testi) teknikleri kullanılmıştır.Elde edilen bulgularda istatiksel olarak 0.05 düzeyinde anlamlılık sınanmıştır.Buna göre; spor yapan ve yapmayan öğrencilerin ahlaki yargı düzeylerininkarşılaştırılması sonucunda; spor yapan öğrencilerin yapmayanlara kıyasla daha yüksekahlaki yargı düzeyine sahip olduğu görülmüştür.Spor yapan öğrencilerin branşlarına göre ahlaki yargı düzeylerininkarşılaştırılması sonucunda; öğrencilerin yaptıkları spor branşları onların ahlakiyargılarında farklılığa yol açmadığı belirlenmiştir.Spor yapan öğrencilerin cinsiyetlerine göre ahlaki yargı düzeylerininkarşılaştırılması sonucunda; spor yapan kız öğrencilerin spor yapan erkek öğrencilerekıyasla ahlaki yargılarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.Spor yapmayan öğrencilerin cinsiyetlerine göre ahlaki yargı düzeylerininkarşılaştırılması sonucunda; spor yapmayan kız öğrenciler ile spor yapmayan erkeköğrencilerin ahlaki yargı düzeyleri arasında bir faklılık bulunamamıştır.Sonuç olarak; ortaöğretim okullarında Beden Eğitimi ve Spor Derslerinin ahlakigelişime etkisinin araştırılması amacıyla yapılan bu çalışmada; sportif branşların ahlakiyargı düzeyini etkilemediği, spor yapan kız öğrencilerin ahlaki yargı düzeyinin, sporyapan erkeklerden daha yüksek olduğu, spor yapmayan öğrencilerin cinsiyetlerine göreahlaki yargı düzeylerinde farklılık olmadığı, spor yapan öğrencilerin ahlaki yargıdüzeyinin spor yapmayanlardan daha yüksek bulunması, sporun ahlaki yargı düzeyiniolumlu olarak etkilediğini göstermiştir.Anahtar Kelimler: Spor, Ahlak, Beden Eğitimi, Sporcu, Öğrenci.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYEffect of Physical Education Lesson on Moral Development of Child in SecondarySchoolII nd level primary school students in the city of Canakkale form the basics ofthe study about the effect of ?Physical Education and Sports Classes? on moralimprovement at secondary schools.Random selection method was used in the study. 11 primary schools werechosen with the random selection method. With this method, 200 II nd level primaryschool students in the 2005-2006 education year were included in the research. Thesample group was formed with total of 200 student; 65 male and female students whoare engaged in sports and 70 students who do not.At the beginning of the study Defining Issues Test-DIF of James R. Rest(1979) was given to the students to designate their moral opinion level.Techniques of arithmetic average, standard deviation, independent ti test,variance analysis (F test) were used to analyze the data of the study. Statistically 0.05level of meaningfulness was given to the findings.According to this; as a result of the comparison on the moral opinion level ofstudents who engage in sports and who do not; level of moral opinion of the studentsengaging in sports are higher than the ones who are not.As a result of the comparison in terms of the students? branches in sports, it isdefined that branches do not create any difference on their moral opinions.As a result of the comparison on students? sexuality; female students? moralopinion level found to be considerably higher than the male students.On the other hand as a result of the comparison of the moral opinion level ofstudents who are not engaged in sports; there was no difference seen between the maleand female students? moral opinion level.In conclusion, in this study that aimed to find out the effect of PhysicalEducation and Sports Classes on moral improvement at secondary schools, it isindicated that, the branch of the sports does not effect the moral opinion improvement,level of the moral opinion of female students who are engaged in sports are higher thanthe male students, there is no difference on the moral opinion level of male and female