İnsan fetuslarında nazal ve orbital parametrelerinin ölçümleri
The measurements of the nazal and orbital parameters in human fetuses
- Tez No: 192668
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SALBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZETS.Ü. Sağlık Bilimleri EnstitüsüAnatomi (Tıp) Anabilim DalıYüksek Lisans Tezi / KONYA-2006Musa ACARnsan Fetuslarında Nazal ve Orbital Parametrelerin ÖlçümleriDanışman: Prof. Dr. Ahmet SALBACAKDismorfizm bir çok genetik sendromun belirgin bir özelliğidir veözellikle de fetusunburun ve göz boyutlarının doğum öncesi ultrasonografik ölçümü trisomy21 ve diğer anöploidiiçin faydalı ek bir biyometrik gösterge sağlayabilir. Bizim çalışmamızda, insan fetusundanormal burun ve göz'e ait referans çeşitlerini incelenmeyi amaçladık. Çalışma 47 ikincitrimestır (ikinci üç aylık dönem) ve 19 üçüncü trimester abort fetuslar üzerinde yapılmıştır;fetusların yaşları 14 ile 40 hafta arasında değişmektedir. Bu yaşlar tepe-kıç uzunluğuölçümlerine göre belirlenmiştir. Nazal kemik uzunluğu, nostril genişlik, burun uzunluğu,burun genişliği, intraokuler mesafe, binokular mesafe and orbital çap ölçüleri elektronik dijitalcaliper'ler kullanılarak ölçülmüştür. Student t-testi cinsiyet ve lateralizasyonu kıyaslamakiçin kullanılmıştır.Tüm parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek için, Pearson bağıntısıkatsayıları uygulanmıştır. Tüm parametreler cinsiyete ve lateralizasyona göre kıyaslandığızaman, göze çarpan bir farklılık olmamıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYS. U. Institute of Health SciencesDepartment of Anatomy (Medicine)Master Thesis / KONYA 2006Musa ACARAn assessment of nasal and orbital parameters in human fetusesSupervisor: Prof. Dr. Ahmet SALBACAKFacial dysmorphism is a recognized feature of many genetic syndromes andespecially, prenatal ultrasonographic measurement of fetal nasal and orbital dimensions mayprovide an additional useful biometric marker for trisomy 21 and other aneuploidies. In ourstudy, we aimed to investigate normal nasal and orbital reference ranges in human fetuses.The study was performed on 47 second trimester and 19 third trimester spontaneously abortedfetuses which the ages were determined to be between the 14th and 40th postmenstrual weeksbased on crown-rump length measurements. Nasal bone length, nostrils width, nose length,nose width, intraocular distance, binocular distance and orbital diameter were measured usingelectronic digital calipers. Student?s t-test was used to compare to gender and lateralization.To determine the relationships between the all parameters, Pearson correlation coefficientswere performed. When all of the parameters were compared according to gender andlateralization, there was no significant difference.