Prenatal dönemde ekzojen steroid verilmesinin işitsel sistem üzerine etkileri, deneysel bir hayvan çalışması
Effects of exogen steroids on auditory system in prenatal term, an experimental animal study
  1. Tez No: 192678
  2. Yazar: ÖNER SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
1. ÖZETBu çalışmanın amacı prenatal dönemde ekzojen deksametazona maruzkalınmasının, işitsel sistemi hassas hale getirip getirmediğini irdelemek ve tedaviamaçlı verilen antioksidan ajanların oluşacak olası hasarı önlemede faydaları olupolmadığını elektrofizyolojik ve mikroskopik yöntemlerle araştırmaktır.12 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat hamile bırakıldıktan sonra yarısınahamileliklerinin üçüncü trimestırlarında deksametazon diğer yarısına da distile suverildi. Yavru ratların doğmasıyla esas denekler elde edildi ve tümü iki aylıkken dörtsaat boyunca 110 dB gürültüye maruz bırakıldı. Bu denekler ekzojen deksametazonamaruz kalma ve antioksidan ajan verilme durumuna göre sekiz gruba ayrıldı. Grup 1:Annesine 0.1 mg/kg/gün distile su enjekte edilen grup. Grup 2: Annesine 0.1mg/kg/gün distile su ve kendisine 200 mg/kg aminoguanidin enjekte edilen grup.Grup 3: Annesine 0.1 mg/kg/gün distile su ve kendisine 30 µmol/kg CAPE enjekteedilen grup. Grup 4: Annesine 0.1 mg/kg/gün distile su ve kendisine 100 mg/kgEGb-761 enjekte edilen grup. Grup 5: Annesine 0.1 mg/kg/gün deksametazonenjekte edilen grup. Grup 6: Annesine 0.1 mg/kg/gün deksametazon ve kendisine200 mg/kg aminoguanidin enjekte edilen grup. Grup 7: Annesine 0.1 mg/kg/gündeksametazon ve kendisine 30 µmol/kg CAPE enjekte edilen grup. Grup 8: Annesine0.1 mg/kg/gün deksametazon ve kendisine 100 mg/kg EGb-761 enjekte edilen grup.Gürültü uygulanmadan bir hafta önce, gürültüye maruziyetten 48 saat ve ikiay sonrasında BERA ile işitme eşikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTTHE EFFECTS OF EXOGEN STEROIDS ON AUDITORY SYSTEM IN PRENATALTERM, AN EXPERIMENTAL ANIMAL STUDYThe aim of this study to investigate whether to be exposed to the exogendexametasone in prenatal term cause the oversensitivity in the auditory system and toexamine whether the antioxidant agents prevent the possible damages in inner ear byelectrophysiologic and microscopic methods.After 12 Sprague-Dowley female rats were impregnate, dexametasone wasapplied to half of the subjects and the distiled water was applied to remnant subjects.The real subjects were obtained with the born of the offsprings and all subjects wereexposed to 110 dB noise for four hours on two months old. These subjects weredivided into eight groups according to exposing to exogen dexametasone andappliying manner of the antioxidant agents. Grup 1: 0.1 mg/kg/day distiled waterinjected to mothers. Grup 2: 0.1 mg/kg/day distiled water injected to mothers and200 mg/kg aminoguanidine injected to itself. Grup 3: 0.1 mg/kg/day distiled waterinjected to mothers and 30 µmol/kg CAPE injected to itself. Grup 4: 0.1 mg/kg/daydistiled water injected to mothers and 100 mg/kg EGb-761 injected to itself. Grup 5:0.1 mg/kg/day dexametasone injected to mothers. Grup 6: 0.1 mg/kg/daydexametasone injected to mothers and 200 mg/kg aminoguanidine injected to itself.Grup 7: 0.1 mg/kg/day dexametasone injected to mothers and 30 µmol/kg CAPEinjected to itself. Grup 8: 0.1 mg/kg/day dexametasone injected to mothers and 100mg/kg EGb-761 injected to itself.The hearing levels of all subjects were determined one week before noise, 48hours after noise and two months after noise.