Çürüklü ve remineralize edilmis dislerde ecm nin diğer yöntemlerle in-vitro olarak karşılaştırılması
An in vitro comparision with ecm and other methods on carious and remineralized teeth
  1. Tez No: 192686
  2. Yazar: KAAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PERUZE ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde oklüzal çürüklerin tanısında bitewing radyograflar ve göz ile yapılanmuayenelerin yetersiz olmasından dolayı birçok küçük çürük gözden kaçmakta ve erkenmüdahale edilememektedir. Çürükleri belirli seviyeye ulaşmadan yakalayabilmek için yeniyöntemler üzerinde durulmaktadır.Bu çalışmada amacımız, yeni yöntemlerden biri olan Elektronik Caries Monitör tipIV'ü (ECM IV) gözle muayene ile histopatolojik sonuçlar açısından karşılaştırmak, asituygulayarak mineral kaybı oluşturulmuş yapay çürük lezyonlarını remineralize ederekiyileşmiş mine çürüklerinin değerlendirilmesinde ECM nin güvenilirliğini ortaya koymaktır.Çalışmamız 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 250 adet kavite oluşturmamış,beyaz ve kahverengi renklenmeye sahip çekilmiş premolar ve molar diş kullanıldı. Bu dişleringözle muayene ve ECM IV ölçüm sonuçları 2 gözlemci tarafından değerlendirildi. kincibölümde 100 adet sağlam premolar ve molar dişin oklüzal yüzeylerinde laktik asit tamponçözelti ile demineralizasyon oluşturuldu. Yapay çürüklü dişlere daha sonra N-2-hidroksietilpiperazine-N-2-ethanesulfonik asid (HEPES) tampon solüsyonu içeren 1.5mMCaCl2, 0.9 mM KH2PO4 ve 2 ppm lik NaF luk çözelti ile remineralizasyon işlemi uygulandı.Birinci gruba ait dişlerin histolojik kesitleri hazırlandı ve yüksek çözünürlüklü tarayıcı ileX15 ve X30 büyütme altında incelendi. kinci bölümde yapay mine çürüklü 100 diş ECM IVölçümlerinden sonra remineralize edildi ve tekrar ECM IV ölçümü yapıldı. statistiksel olarakher iki ECM IV ölçümü arasındaki sonuçlar karşılaştırıldı.Sonuç olarak, 250 dişte ECM IV'ün histoloji ile uyumu, gözle muayeneye oranladaha iyi olduğu, ECM IV' ün tüm çürük bölgelerinde iyi ölçüm yapabildiği ayrıca 100 adetdişte yapay olarak sağlanan remineralizasyonu saptayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, bitewing radiographies and visual inspection are deficient for thedetection of occlusal caries which many small dental caries can be easily overlooked andearly intervention can?t be possible. New techniques are in order of development to detectcaries than at the earlier stages.The aim of the study are to compare the ECM IV with visual inspection from theaspect of histopathology, to determine its affects against the artificial caries lesions formedafter demineralization by acid and remineralized caries lesions to determine ECM IVreliability in reactions of teeth with caries before and after the remineralization of the carieslesions.This study is consisted of 2 parts. In part one, 250 non-cavitated, white and brownstained extracted premolar and molar teeth were used. Visual inspection and ECM IVmeasurement scores results obtained from these teeth were evaluated by two observers. Inpart two, 100 extracted sound teeth occlusally demineralized artificially with lactic acid buffersolution. Afterwards remineralization process was performed to demineralized teeth with N-2-hidroxyetilpiperazine-N-2-ethanesulfonic asid (HEPES) buffer solution which contains1.5mM CaCl2, 0.9 mM KH2PO4 and 2 ppm NaF. For teeth in first section histologicalsections of those teeth were prepared and examined with high resolution scanner under x15and x30 magnification. In part two, artificially carious teeth are remineralized and thanexamined with ECM IV again. Statistical analyses are performed between demineralized andremineralized teeth for the each ECM IV measurement.As a result, ECM IV consistency with histology is better than visual inspection. ECMIV is sucessful for all the carious zones also ECM IV can detect remineralization which isformed artificially at 100 teeth.